Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Music is on Wednesday / Muzyka jest w środę
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.3, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi nazwać przedmioty szkolne oraz dni tygodnia.
Uczeń umie odpowiedzieć na pytania o przedmioty szkolne i dni tygodnia.
Uczeń potrafi określić, w jaki dzień tygodnia jest dana lekcja.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe oraz przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat planu zajęć szkolnych i ulubionych przedmiotów szkolnych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)
strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
Praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Na początku lekcji nauczyciel pyta uczniów: What day is it today? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Następnie nauczyciel pyta: What is the first day of the week? What day comes after Monday (Tuesday, Wednesday), itd. Uczniowie głośno odpowiadają. Dodatkowo nauczyciel może poprosić uczniów o przeliterowanie poszczególnych/wybranych nazw dni tygodnia, mówiąc: Can you spell «Monday»/«Tuesday»? itd. Dla ułatwienia może na tablicy narysować odpowiednią liczbę kresek, gdzie każda kreska odpowiada jednej literze danego wyrazu (np: _ _ _ _ _ _ ). Chętni uczniowie podchodzą do tablicy i zapisują właściwe nazwy.
Nauczyciel kolejno odtwarza nagrania z Exercise 1 (Przeczytaj), a uczniowie powtarzają treść nagrań. W przypadku problemów z wymową poszczególnych słów uczniowie ćwiczą ją, powtarzając dane słowo głośno – całą klasą, grupami, same dziewczynki, sami chłopcy, szeptem itd.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje do dialogów z sekcji Przeczytaj. Odtwarza nagrania do każdej ilustracji (Przeczytaj), a w tym czasie uczniowie śledzą tekst wzrokiem na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel rozdaje uczniom puste plany lekcji z wpisanymi dniami tygodnia. Odtwarza nagrania jeszcze raz, a uczniowie wpisują przedmioty w odpowiednie kolumny z nazwami dni tygodnia. Porównują plany w parach, po czym odpowiadają na pytania nauczyciela: What lessons are on Wednesday?
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Prosi uczniów, aby kolejno podchodzili do tablicy i dopasowywali nazwy przedmiotów do ilustracji.
Nauczyciel wyświetla plan lekcji Mii z sekcji Zapamiętaj. Wybiera kolejnych uczniów i zadaje im pytania: When is music/PE/ICT/art? Uczniowie odpowiadają zgodnie z informacjami z planu. Nauczyciel zadaje dodatkowe pytania o inne przedmioty Mii i wybiera rzutem piłeczki osoby, których zadaniem jest odpowiedzieć na pytanie.
Nauczyciel odtwarza nagrania do Exercise 3 (Przeczytaj). Prosi uczniów o powtórzenie, pokazując gestem, żeby wypowiadali słowa cicho, głośno, jak roboty itp. Następnie każdy na swoim urządzeniu układa nazwy dni tygodnia w kolejności chronologicznej. Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel rozdaje uczniom puste plany lekcji. Prosi o wpisanie nazw tygodnia oraz wpisanie własnego planu zajęć. Następnie uczniowie w parach zadają sobie pytania: When is PE? When is art? itd. Każdy uczeń zadaje po 5 pytań. Na koniec nauczyciel wybranym uczniom z sali zadaje pytania o plan lekcji.
Uczniowie grają w parach w memo z nazwami dni tygodnia – Exercise 1 (Ilustracja interaktywna).
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną i odtwarza nagrania. Uczniowie słuchają. Po każdym fragmencie nauczyciel pyta: What lesson does he/she like? Uczniowie odpowiadają chórem.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Ochotnicy nanoszą prawidłowe odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty z nazwami dni tygodnia oraz przedmiotów – maths, Polish, ICT, art. Prosi, żeby odnalazły się i usiadły w grupach wszystkie środy, wtorki, czwartki itd. Uczniowie reprezentujący przedmioty stają w czterech rogach sali. Następnie nauczyciel ponownie odtwarza nagrania do ilustracji. Uczniowie, którzy usłyszą swoją nazwę dnia tygodnia, wstają, a jeden z nich ustawia się przy odpowiednim przedmiocie. Gdy wszystkie przedmioty mają przypisane do siebie dni tygodnia, nauczyciel wybiera spośród pozostałych te osoby, które odczytają ustawienie uczniów, np.: Polish is on Monday, Tuesday and Friday.
Uczniowie pracują w parach i porządkują zdania w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Chętna para nanosi odpowiedzi na tablicę, a następnie wszyscy powtarzają zdania z ćwiczenia.
podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel próbuje opowiedzieć kilka słów o osobie siedzącej na przeciwko niego, wzorując się na tekstach występujących w ilustraccji interaktywnej, np.: This is Darek. He is from Poland. His favourite lesson is Polish. He likes reading books. Polish is on Monday, Tuesday and Friday. Początek każdego z czterech zdań można zapisać na tablicy. Osoba, o której opowiada nauczyciel potwierdza czy dane informacje podane przez Nauczyciela są prawdziwe, odpowiadając na każde zdanie Yes. lub No. Następnie Nauczyciel rzuca piłkę do wybranego ucznia, który musi przedstawić wybraną przez siebie osobę w podobny sposób.
Na zakończenie lekcji uczniowe wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Nauczyciel włącza poszczególne nagrania. Uczniowie odsłuchują ich, a następnie wspólnie decydują, z którym przedmiotem należy je połączyć. Nauczyciel wyznacza jednego z uczniów, który podchodzi do tablicy i przesuwa nazwę przedmiotu w odpowiednie miejsce.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1 i Exercise 3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu, a następnie sprawdzić je na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Karty obrazkowe, karty z nazwami dni tygodnia i przedmiotów szkolnych, przygotowane wcześniej plany lekcji zawierające nazwy dni tygodnia, puste plany lekcji bez nazw dni tygodnia.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą wspólny kolaż o ulubionych przedmiotach szkolnych. Każdy rysuje swój wizerunek i podpisuje go na wzór tego, jak zrobili to bohaterowie ilustracji interaktywnej. Kolaż może mieć także charakter audiowizualny. Dzieci mogą nagrać krótkie filmy, w których mówią o sobie, np.: Hello. My name is Darek. I’m from Poland. My favourite lesson is Polish. I like reading books. Polish is on Monday, Tuesday and Friday. Po czym nauczyciel montuje film. Film można obejrzeć na kolejnej lekcji, zaprezentować na forum szkoły, użyć jako pocztówkę multimedialną w międzynarodowych kontaktach międzyszkolnych lub zachować jako pamiątkę z trzeciej klasy.