Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Olewińska Byliniak, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Climate Change: Causes and Effects / Zmiany klimatu: przyczyny i skutki
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, V.2, V.6, V.7, VII.13, VII.14, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze zmianami klimatu.
Uczeń potrafi opisać zasadę 3R i podać przykłady jej wykorzystania.
Uczeń potrafi udzielić rady w zakresie działań proekologicznych.
Uczeń potrafi napisać e‑mail, w którym proponuje wspólne działania proekologiczne i dzieli się informacjami o swoich aktywnościach na rzecz planety.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę o zmianach klimatu.
Uczeń rozwija wiedzę na temat działań proekologicznych.
Uczeń kształtuje świadomość zagrożeń dla klimatu i odpowiedzialność obywatelską.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (prezentacja multimedialna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrażenia z ich tłumaczeniami w Exercise 1 (Przeczytaj) i na forum klasy odpowiadają na pytanie: What does the picture show? Can you explain the greenhouse effect?
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Understanding Climate Change, a następnie określają jego temat przewodni zgodnie z pytaniem w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają je, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają luki w Exercise 4 (Przeczytaj) i łączą wyrażenia w zdania w Exercise 5 (Przeczytaj). Prezentują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie na początku sekcji Prezentacja multimedialna i zadaje pytanie: Do you know what 3R method is? Po otrzymaniu odpowiedzi prosi uczniów o wykonanie Exercise 1 (Prezentacja multimedialna).
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i podają polskie tłumaczenia reduce, reuse, recycle, a następnie grupują wyrażenia w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Odpowiedzi prezentują na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie analizują treść prezentacji i uzupełniają Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Odczytują zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, ustnie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna).
Zgodnie z poleceniem Exercise 5 (Prezentacja multimedialna) uczniowie podają definicję zasady 3R i wspólnie tworzą listę przykładów jej zastosowania.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się).
Uczniowie pracują w małych grupach. Tworzą listę problemów ekologicznych, które dla nich osobiście są najbardziej istotne lub są istotne z perspektywy miejscowości/regionu, w którym mieszkają, oraz listę potencjalnych rozwiązań tych problemów. Stosują słownictwo z e‑materiału. Na koniec prezentują pomysły na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 3–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): A There was an environmental workshop in your school. Write an email about it to your friend in London. In this email:
describe your impressions about the workshop;
list the actions which your family does to take care of the planet;
propose eco‑friendly actions that you are going to take in the future.
Your answer should be between 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie samodzielnie lub w parach tworzą plakat reklamujący zasadę 3R opisaną w prezentacji multimedialnej. Na następnej lekcji wskazane osoby przedstawiają prace i opisują najważniejsze ich elementy.