Scenariusz lekcji

Autor: Jolanta Loritz‑Dobrowolska

Przedmiot: Biologia

Temat: Restytucja i reintrodukcja gatunków

Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym

Podstawa programowa:

Zakres podstawowy
Treści nauczania – wymagania szczegółowe
XI. Różnorodność biologiczna, jej zagrożenia i ochrona. Uczeń:
5) wyjaśnia znaczenie restytucji i reintrodukcji gatunków dla zachowania różnorodności biologicznej; podaje przykłady restytuowanych gatunków;
6) uzasadnia konieczność zachowania tradycyjnych odmian roślin i tradycyjnych ras zwierząt dla zachowania różnorodności genetycznej;
Zakres rozszerzony
Treści nauczania – wymagania szczegółowe
XVIII. Różnorodność biologiczna, jej zagrożenia i ochrona. Uczeń:
5) wyjaśnia znaczenie restytucji i reintrodukcji gatunków dla zachowania różnorodności biologicznej; podaje przykłady restytuowanych gatunków;
6) uzasadnia konieczność zachowania tradycyjnych odmian roślin i tradycyjnych ras zwierząt dla zachowania różnorodności genetycznej;

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;

  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;

  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • scharakteryzuje proces restytucji i reintrodukcji gatunków;

  • poda przyczyny ginięcia gatunków i uzasadni konieczność ich ochrony;

  • poda przykłady restytuowanych gatunków;

  • wyjaśni znaczenie restytucji i reintrodukcji gatunków dla zachowania różnorodności biologicznej.

Strategie nauczania:

  • konstruktywizm;

  • konektywizm;

  • strategia operacyjna.

Metody i techniki nauczania:

  • z użyciem komputera;

  • ćwiczenia interaktywne;

  • odwrócona klasa;

  • analiza materiału źródłowego;

  • odgrywanie ról;

  • dyskusja;

  • praca z filmem.

Formy pracy:

  • praca indywidualna;

  • praca w parach;

  • praca w grupach;

  • praca całego zespołu klasowego.

Środki dydaktyczne:

  • komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do internetu;

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;

  • tablica interaktywna, pisak/kreda;

  • telefony z dostępem do internetu;

  • opisy ról (zob. materiały pomocnicze).

Przed lekcją:

Uczniowie zapoznają się z treściami w sekcji „Przeczytaj”.

Przebieg zajęć

Faza wstępna:

  1. Nauczyciel nawiązuje do tematu zajęć, pytając: „Dlaczego gatunki giną? Jakie czynniki w największym stopniu wpływają na ich ginięcie? Co można zrobić, żeby zwiększyć bioróżnorodność?”. Uczniowie udzielają swobodnych odpowiedzi.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi o wyjaśnienie, czym są restytucja i reindrodukcja, oraz podanie przykładów restytuowanych gatunków. Następnie przypomina, że restytucja bobra w Polsce zakończyła się sukcesem, i proponuje zabawę z podziałem na role: „Wyobraź sobie, że w okolicy ma zamieszkać para bobrów...”. Rozdaje chętnym uczniom opis ról do odegrania. Uczniowie dobierają sobie po dwóch pomocników, którzy wyszukują argumenty dla poparcia danego stanowiska. Pozostali – jako sędziowie – wyszukują w sieci strony z informacjami nt. sytuacji bobrów w Polsce, wypisują wady metody restytucji.

  2. Uczniowie zgodnie z rolami przedstawiają argumenty. Osoby, które są sędziami, zadają pytania, zgodnie z tym, czego się dowiedzieli. Nauczyciel moderuje dyskusję.

  3. Głosowanie: „Czy pozwolicie właścicielom minizoo na sprowadzenie bobrów?”. Dyskusja na temat wyniku głosowania.

  4. Uczniowie oglądają film Restytucja i reintrodukcja gatunków zawarty w e‑materiale. Nauczyciel komentuje i odpowiada na ewentualne pytania, odnosząc się do wyniku głosowania na temat restytucji bobrów. Następnie uczniowie wykonują polecenia do filmu.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują w parach ćwiczenie nr 7 (w którym mają wyjaśnić, w jakim celu puchacze się obrączkuje i zakłada im nadajniki telemetryczne) z sekcji „Sprawdź się”. Następnie porównują swoje rozwiązanie z inną parą. Wybrane osoby przedstawiają odpowiedź na forum klasy.

  2. Nauczyciel prosi uczniów o rozwinięcie zdań: „Dziś nauczyłem/nauczyłam się…”, „Zrozumiałem/zrozumiałam, że…”, „Zaskoczyło mnie…”, „Dowiedziałem/dowiedziałam się...”.

Praca domowa

  • Wykonaj ćwiczenia od 5 do 6 w sekcji „Sprawdź się”.

  • Dla chętnych: Sprawdź w dostępnych źródłach (np. na stronie urzędu gminy, starostwa), czy w twojej okolicy przeprowadzono program restytucji jakiegoś gatunku, O ile to możliwe, zrób wywiad z ludźmi, którzy tym się zajmowali. Zaprezentuj wyniki w klasie.

Materiały pomocnicze:

R1bjoEp5z3tou

Załącznik 1. Opis ról.
Plik PDF o rozmiarze 103.52 KB w języku polskim

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania filmu:

Film może zostać wykorzystany przez uczniów do przygotowania się zarówno do zajęć, jak i do lekcji powtórzeniowej. Można go też wykorzystać na lekcji wychowania obywatelskiego.