Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: A Gallery Walk / Spacer po galerii
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, III.3, III.4, III.7, V.2, V.5, VII.5, VII.8, VIII.1, VIII.2, VIII.3, IX.2, XII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze sztuką i z ruchami artystycznymi.
Uczeń potrafi wskazać najciekawsze dla siebie ruchy artystyczne.
Uczeń potrafi opisać reprezentanta/reprezentantkę jednego z ruchów artystycznych.
Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić opinię na temat wizyty w galerii sztuki.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat sztuki.
Uczeń poszerza wiedzę na temat sztuki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd, jako narzędzie doskonalenia)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z fotografią z sekcji Przeczytaj i pyta uczniów:
They are admiring art. Do you go to art galleries?
What do you think about spending time this way?
Uczniowie dzielą się opiniami i uzasadniają je na forum klasy. Następnie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj), dopasowując zdjęcia do opisów. Chętna lub wskazana przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Treasures of Art i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Utrwalają nowo poznane słownictwo. Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach rozmawiają i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
Which of the art movements is the most interesting to you and why?
Do you go to art galleries? Why? Why not?
Is interpreting works of art difficult for you? Why? Why not?
Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć nauczyciel pyta uczniów: Is it better to contemplate art alone or with other people? Why? Uczniowie odpowiadają, a następnie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i nanoszą na nią brakujące elementy w Exercise 2 (Mapa pojęć).
Na podstawie informacji z mapy pojęć uczniowie wykonują Exercise 3 (Mapa pojęć). Podają i uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do mapy. Dodają wyrażenia do mapy pojęć.
Uczniowie, pracując w parach i bazując na pozyskanej w trakcie lekcji wiedzy, uzupełniają Exercise 4 (Mapa pojęć). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie przydatnych do opisania obrazu z Exercise 7 (Sprawdź się) wyrazów. Nauczyciel zapisuje je na tablicy. Następnie prosi, aby pracując w parach, uczniowie opisali obraz z Exercise 7 (Sprawdź się), stosując przydatne słownictwo z tablicy oraz z lekcji. Chętni oraz wskazani przez nauczyciela przedstawiają opisy na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Recently, you went to an art gallery, where you saw an interesting exhibition. Write an email to your English friend (100–150 words) and
explain the circumstances of your visit;
describe what you saw and what you liked most there;
explain how you benefited from the visit;
give your recommendation of the place.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują krzyżówkę składającą się z 10–12 haseł ze słownictwem z mapy pojęć. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami z osobami z ławki i je rozwiązują.