Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: At the Dentist’s / U dentysty

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, II.5, III.4, V.1, V.6

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z wizytą u dentysty oraz dbaniem o zęby.

  2. Uczeń potrafi zredagować e‑mail, w którym opowiada o swoim dentyście i sugeruje, jak dbać o zęby.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na tematy związane z wizytą u dentysty oraz dbaniem o zęby.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę w zakresie dbania o higienę osobistą, w szczególności higienę jamy ustnej.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

  5. gra edukacyjna

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające chłopca szczotkującego zęby i pyta: How often do you brush your teeth? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel zwraca uwagę na wymowę poszczególnych słów.

  2. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Keep Your Teeth Healthy i odpowiedź na pytanie: How often should we visit a dentist? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  3. Uczniowie czytają kolejno pozostałe fragmenty tekstu; po każdym fragmencie nauczyciel zadaje pytania kontrolne, sprawdzające zrozumienie przez uczniów poszczególnych części tekstu. 

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, cytując odpowiedni fragment tekstu.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Wskazana osoba podaje odpowiedzi na forum klasy.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Następnie literują poszczególne wyrazy nauczycielowi lub chętnym uczniom, a ci zapisują je na tablicy multimedialnej.

  7. Uczniowie wykonują w parach Exercise 6 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  8. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę interaktywną.

  9. Uczniowie grają w grę edukacyjną, a następnie wykonują Exercise 2–4 (Gra edukacyjna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy . Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach, a chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.

  2. Dodatkowo nauczyciel może sprawdzić opanowanie przez uczniów kluczowego słownictwa z lekcji, proponując np. takie aktywności:

  • Gra w kółko i krzyżyk. Nauczyciel rysuje na tablicy planszę do gry, a następnie uczniowie podają słowa, które nauczyciel lub chętny uczeń wpisuje w poszczególne pola. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Zadaniem każdej grupy jest ułożenie poprawnego zdania z danym wyrazem.

  • Zadanie, w którym uczniowie pracują w dwóch grupach i wzajemnie wybierają dla siebie słowa: grupa tłumaczy otrzymane słowo na polski (otrzymuje 1 pkt), literuje to słowo (2 pkt), układa zdanie (3 pkt). W sumie za każde słowo grupa może zdobyć 6 punktów.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–4, 6–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your English friend is afraid of going to the dentist. Write an email in which you:

  • tell him/her about your dentist;

  • explain him/her why he/she should visit the dentist;

  • inform what is good for the teeth.

Sign as XYZ. Your reply should be between 50–120.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują ustną wypowiedź na temat dbania o zęby, w której wykorzystają wszystkie słowa z gry edukacyjnej. Na kolejnej lekcji chętne osoby prezentują wypowiedź, a pozostali uczniowie zapisują słowa z gry, których użyli ich koledzy/koleżanki. Nauczyciel może zapytać klasę o kontekst, w jakim dane słowo wystąpiło w wypowiedzi.