Autorka e‑materiału: Joanna Sobierska‑Paczesny

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Vans, Trains, and Planes… to Live in / Vany, pociągi i samoloty… do mieszkania

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.8, I.12, II.5, III.2, III.4, V.1, V.4, V.5, V.6, V.11, V.12, VII.3, VII.4, VII.15, VIII.2, VIII.3, X, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z opisywaniem przestrzeni życiowych i sprzętu domowego.

  2. Uczeń potrafi precyzyjnie opisać nietypowe miejsca noclegowe lub miejsca zamieszkania. 

  3. Uczeń potrafi w formie pisemnej i ustnej wyrazić i uzasadnić opinię na temat nietypowych miejsc noclegowych.

  4. Uczeń potrafi wziąć udział w dyskusji na temat nietypowych miejsc noclegowych i nie zgodzić się z rozmówcą.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat tradycyjnych i nietypowych miejsc zamieszkania lub miejsc noclegowych.

  2. Uczeń rozwija umiejętność krytycznego myślenia w kwestii nietypowych miejsc zamieszkania lub miejsc noclegowych.

  3. Uczeń kształtuje postawę otwartości na oryginalne wybory ludzi.

  4. Uczeń rozwija umiejętności w zakresie wyrażania i uzasadniania swojego stanowiska.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją multimedialną)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Nauczyciel prosi uczniów o ułożenie na urządzeniach mobilnych puzzli z Exercise 1 (Przeczytaj), po czym pyta: Would you like to live in a space like that? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie pobieżnie czytają tekst Drive it, Live in it, Love it (Przeczytaj) i samodzielnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Uzasadniają je, cytując odpowiedni fragment tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i udzielają odpowiedzi na forum klasy. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uczniowie sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  5. Po wysłuchaniu materiału audio uczniowie wykonują samodzielnie Exercise 1 (Prezentacja multimedialna), a następnie porównują odpowiedzi w parach. Odpowiedzi omawiane są na forum klasy.

  6. Uczniowie, korzystając z informacji zawartych w prezentacji multimedialnej, wykonują samodzielnie Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 45 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, żeby samodzielnie wykonali Exercise 7 (Sprawdź się). Uczniowie porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–5 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have just read an article about unusual kinds of holiday accommodation. Write a discussion entry underneath (100–150 words) in which you:

  • express your opinion about the article;

  • disagree with an opinion of another forum user;

  • describe another unusual accommodation you’ve seen or read about;

  • explain why you would or wouldn’t like to spend holidays in a place like that.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, korzystając z informacji zawartych w prezentacji multimedialnej, uczniowie przygotowują wypowiedź ustną: Which of the places do you find the most attractive and why? Explain why you reject the other options.