Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The Earth is Our Only Planet / Ziemia jest naszą jedyną planetą
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, I.14, II.2, II.5, III.4, V.1, V.2, V.3
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu ochrony środowiska.
Uczeń potrafi zredagować e‑mail, w którym dzieli się z przyjacielem/przyjaciółką pomysłami na wspieranie środowiska oraz opowiada o tym, co robi, by prowadzić ekologiczny tryb życia.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat ochrony środowiska.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat ochrony środowiska i ekologicznego trybu życia.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel kieruje uwagę uczniów na podpis pod grafiką Let’s go green i pyta: What does ‘to go green’ mean? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Green Challenge Week i odpowiedź na pytania: What is the Green Challenge Week? When was it held? Who was involved? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie pracują w dwóch grupach A i B. Każda grupa czyta po dwa akapity. Korzystając ze słownika, wyjaśniają niezrozumiałe słownictwo, a następnie tworzą kilka pytań do treści. Po sprawdzeniu przez nauczyciela poprawności wykonania zadania grupy wymieniają się pytaniami (zespół A otrzymuje pytania grupy B i odwrotnie). Uczniowie zapoznają się z pozostałymi fragmentami tekstu i na ich podstawie odpowiadają na pytania. Na zakończenie prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie czytają cały tekst Green Challenge Week i wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie w parach rozmawiają na temat poszczególnych elementów umieszczonych w każdej z dwóch kategorii. W tym celu najpierw do każdego elementu dobierają odpowiednie słownictwo z tekstu, które następnie wykorzystują w rozmowie.
Uczniowie wykonują Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, po czym dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki. Dodatkowo klasa może ustalić kilka wspólnych działań przyjaznych środowisku, które podejmie w najbliższym czasie.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Przed wysłuchaniem nagrania uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio) i decydują, które stwierdzenia są prawdziwe, a które fałszywe. Następnie słuchają nagrania i sprawdzają, czy ich odpowiedzi były prawidłowe. W razie potrzeby uczniowie ponownie słuchają wywiadu i uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści materiału audio.
Uczniowie wykonują Exercise 2 i 3 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach, po czym na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 7 (Sprawdź się), wykorzystując słownictwo, które pojawiło się w lekcji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have just won a competition for the best poster about the importance of a green lifestyle. Write an email to your friend, in which you:
tell him/her what issues you mentioned;
explain what you do in order to save the planet;
inform them what prize you got.
Sign your name as XYZ. Your answer should be between 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują chmurę wyrazową, w której umieszczają kluczowe słownictwo dotyczące omawianego zagadnienia. Nauczyciel może zaproponować konkretną liczbę wyrazów. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się chmurami z kolegą/koleżanką i tworzą spontaniczną wypowiedź, w której stosują jak najwięcej wyrażeń z chmury.