Autorka e‑materiału: Joanna Sobierska‑Paczesny

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Haunted Houses in Literature / Nawiedzone domy w literaturze

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum, poziom rozszerzony

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.5, II.3, II.5, II.6, II.7, II.9, III.1, III.2, III.3, III.4, III.5, III.7, III.9, V.1, V.2, V.6, V.12, V.13, VII.4, VII.8, VII.13, VII.15, VIII.2, VIII.3, VIII.5, IX.2, X, XIII, XIV

Poziom nauczania:

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo służące do opisu tajemniczych zjawisk i emocji związanych ze strachem.

  2. Uczeń opisuje wnętrze domu, w którym straszy.

  3. Uczeń opisuje i wyraża opinię na temat anglosaskiego upodobania do straszenia gości i tworzenia atmosfery grozy.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija umiejętność identyfikowania emocji związanych ze strachem.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat literatury amerykańskiej.

  3. Uczeń kształtuje postawę zainteresowania czytaniem.

  4. Uczeń rozwija świadomość specyfiki kultury anglosaskiej, a tym samym świadomość różnic kulturowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (odgadywanie i przewidywanie znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem/audiobookiem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca całego zespołu klasowego

  2. praca w parach

  3. praca w grupach

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie domu (Przeczytaj) i pyta uczniów: Would you dare to enter? Why? Why not? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie porządkują słowa cytatu w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba czyta cytat (słowa pisarki Judy Blume), a następnie nauczyciel pyta uczniów: Do you agree with the statement? Why/why not? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  2. Uczniowie sprawnie czytają fragment literacki i wybierają tytuł w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedź na forum klasy i powołując się na fragmenty tekstu, objaśniają, dlaczego pozostałe propozycje tytułów nie są odpowiednie.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, odnosząc się do tekstu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  5. W ramach przygotowania do pracy z audiobookiem nauczyciel pyta uczniów, czy słyszeli o Edgarze Allanie Poe. Przedstawia sylwetkę romantycznego pisarza i wyjaśnia, że jest on twórcą gatunku horroru i thrillera.

  6. Uczniowie słuchają fragmentu The Masque of Red Death (Audiobook) i wykonują Exercise 1 (Audiobook).

  7. Uczniowie ponownie słuchają opowiadania i wykonują Exercise 2 (Audiobook). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Audiobook). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  9. Uczniowie rozmawiają w parach, każdy możliwie najbardziej szczegółowo streszcza opowiadanie koledze/koleżance.

Faza podsumowująca:

Uczniowie pracują w parach i ustnie wykonują polecenie z Exercise 7 (Sprawdź się).

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Visiting haunted houses where people in scary costumes scare visitors are a popular entertainment in Anglo‑Saxon countries. Imagine that you have recently visited such a place. Write an article for your school magazine (200–250 words), in which you describe the haunted house and say what you think of the whole experience.

    Zadając pracę domową, nauczyciel zwraca uwagę uczniów na informację dotyczącą sposobów urozmaicenia stylistycznego artykułu.

Materiały pomocnicze: Audiobook z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie tworzą 7 zagadek (jedno lub dwa zdania) na temat każdej z komnat opisanych w The Masque of the Red Death i w parach zadają sobie zagadki. Zadaniem drugiej osoby jest odgadnąć, o którą komnatę chodzi.