Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Barbara Bednarczyk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Homeschooling – Freedom or Restriction? / Nauczanie domowe - wolność czy ograniczenie?
Grupa docelowa:
klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania aszczegółowe I.3, II.4, II.5, III.4, V.1, V.6, VI.4
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z nauczaniem domowym.
Uczeń poszerza wiedzę na tematy związane z nauczaniem domowym.
Uczeń potrafi zredagować wpis na blog, w którym wyraża i uzasadnia poglądy na temat nauczania domowego.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z nauczaniem domowym.
Uczeń analizuje zjawisko nauczania domowego pod kątem jego zalet i wad.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, uporządkowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczeń wyrażeń)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem/mapa pojęć)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie „Some children learn at home!” (Przeczytaj) i pyta uczniów:
What is homeschooling? Which is better, in your opinion, to be homeschooled or to go to school? When is homeschooling necessary/inevitable?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w ramach przygotowania do pracy z tekstem wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Home Education? Is it for you? (Przeczytaj). Następnie uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie czytają zdania na forum klasy i uzasadniają odpowiedzi cytatem z tekstu.
Uczniowie czytają tekst ponownie i uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują poszczególne zdania na forum klasy, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie samodzielnie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie pracują w parach. Tworzą własne zdania ze słownictwem z Exercise 4. Chętne osoby odczytują zdania na forum klasy.
Nauczyciel prosi, żeby uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych porozmawiali na temat zdania numer 3 z Exercise 3 (Przeczytaj). Polecenie: The last sentence in Exercise 3 reads: Children who study at home have limited contact with their peers. Talk in groups about what can be done to eliminate this problem. What can children (and parents) do to have the right amount of contact with peers. Uczniowie rozmawiają w grupach, po czym dzielą się opiniami na forum klasy. Nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Uczniowie wspólnie z nauczycielem analizują mapę pojęć, omawiają pojęcia i wskazują odpowiedzi do Exercise 2 (Mapa pojęć). Ochotnik nanosi rozwiązanie na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Mapa pojęć). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.
Uczniowie indywidualnie uzupełniają tekst w Exercise 4 (Mapa pojęć). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Następnie uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach na temat poruszony w Exercise 4 (Mapa pojęć). Odpowiadają na pytania: Are you for or against homeschooling? Why? Na koniec uczniowie przeprowadzają głosowanie, kto jest za, a kto przeciw nauce w domu. Chętne osoby wyrażają opinie na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
More and more people are interested in homeschooling. Your best friend Tom is homeschooled by parents. Write an entry on your blog about your friend. In the entry, mention:
what homeschooling is;
why his parents decided to homeschool him;
how much time you spend together.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie zapisują pełnymi zdaniami plusy i minusy nauczania domowego. Mają za zadanie dodać do grupy plusów i do grupy minusów po jednym argumencie własnego autorstwa.