Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Welcome to Our Classroom! / Witaj w naszej klasie!
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.3, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 4.2, 5.2, 6.1, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa przedmioty znajdujące się w klasie.
Uczeń określa położenie przedmiotów w klasie.
Uczeń stosuje zasadę formowania liczby mnogiej z końcówką -s.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija podstawowe słownictwo umożliwiające opisywanie klasy.
Uczeń rozwija kompetencje umożliwiające wskazanie położenia przedmiotów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)
strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem/katalogiem interaktywnym)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe, dryl językowy)
metoda aktywizująca (zadania ruchowe/nauczanie polisensoryczne, grywalizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Uczniowie stają w kręgu. Nauczyciel przedstawia uczniom pacynkę/zabawkę, po czym rzuca do uczniów piłeczkę, a pacynka prosi o wskazanie różnych obiektów w sali, mówiąc: Please, show me the blackboard/a desk/the door/a window itd.
Nauczyciel wyświetla na tablicy puzzle z Exercise 1 (Przeczytaj). Kolejni ochotnicy podchodzą i układają puzzle na tablicy. Nauczyciel wskazuje elementy obrazka (pot, plant), nazywa je i prosi uczniów o powtórzenie – raz cicho, raz głośno. Następnie wszyscy chórem powtarzają: It's a new pot plant.
Faza realizacyjna:
Uczniowie dwa razy słuchają nagrania do historyjki (Przeczytaj). Przy drugim odtworzeniu śledzą wzrokiem tekst na tablicy lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel „oprowadza” pacynkę po klasie, kładąc/sadzając ją w różnych miejscach i zadając pytanie: Where is Mia now? She’s on the desk/next to the pot/in the bag. Akcentuje zaimki in/on itp. Uczniowie powtarzają zdania po nauczycielu. Następnie nauczyciel kontynuuje „podróż” pacynki po sali, tym razem jednak tylko zadaje pytanie: Where is Mia now?, aby uzyskać od uczniów samodzielnie sformułowane odpowiedzi typu: Mia is on the projector.
Nauczyciel odtwarza dowolny utwór muzyczny. Uczniowie tańczą lub spacerują, a nauczyciel (lub pacynka) co jakiś czas zatrzymuje muzykę i prosi uczniów o podejście do jednego obiektu w sali, którego nazwa występuje w Exercise 2 (Przeczytaj), mówiąc: Touch the door/blackboard/desk itd. Uczniowie reagują na polecenie i dotykają wskazane przedmioty. Następnie wracają do ławek i w parach łączą na urządzeniach mobilnych ilustracje z wyrazami w Exercise 2 (Przeczytaj).
Nauczyciel prezentuje uczniom zasadę liczby mnogiej, pokazując obiekty w klasie i wypowiada zdania z sekcji Zapamiętaj!, akcentując is oraz are i -s dla rzeczowników w liczbie mnogiej. Prosi dzieci, żeby za każdym razem głośno zasyczały przy powtarzaniu zdań w liczbie mnogiej.
Uczniowie stają w kręgu i rzucają do siebie piłeczkę. Każda osoba, która złapie piłeczkę, musi wypowiedzieć zdanie opisujące salę lekcyjną, w której się znajdują. Nauczyciel modeluje zdanie, np. There is a bag on the floor, i rzuca piłeczkę do wybranego ucznia, którego zadaniem jest powtórzyć zdanie w liczbie mnogiej: There are bags on the floor i odrzucić piłeczkę do nauczyciela. Ćwiczeniu można nadać formę rywalizacji drużynowej, gdzie podzieleni na dwie drużyny uczniowie stają w dwóch rzędach. Na środku sali leży skakanka‑wąż ułożony w kształt litery S. Obie drużyny stoją przy jednym końcu węża. Nauczyciel wypowiada zdania w liczbie pojedynczej, a kolejni reprezentanci drużyn muszą zamienić je na liczbę mnogą. Gdy im się to uda, przechodzą na drugą stronę węża. Wygrywa drużyna, której wszyscy członkowie przejdą na drugą stronę.
Nauczyciel odczytuje opisy ilustracji z Exercise 3 (Przeczytaj), a uczniowie, pracując w parach, wybierają na urządzeniach mobilnych prawidłowe zdania. Następnie ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel może, w ramach rozwinięcia ćwiczenia, zamazać niektóre wyrazy w odpowiedziach naniesionych na tablicę i poprosić uczniów o uzupełnienie luk.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Katalog interaktywny). Zaprasza kolejnych ochotników do tablicy, żeby wybrali właściwe opisy ilustracji.
Uczniowie słuchają nagrań i oglądają ilustracje z katalogu, po czym w parach grają w memo z Exercise 2 (Katalog interaktywny).
Nauczyciel odczytuje zdania z Exercise 3 (Katalog interaktywny) i prosi uczniów o narysowanie tego, co usłyszeli w formie dyktanda rysowanego. Następnie wyświetla ćwiczenie i prosi kolejnych ochotników o naniesienie odpowiedzi na tablicę, a pozostałych o sprawdzenie, czy ich rysunki pokazują to samo, co ilustracje w ćwiczeniu.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel i uczniowie robią w klasie małe przemeblowanie. Przestawiają kilka przedmiotów, wspólnie wybierając ich nowe położenie (np. doniczki, książki, krzesła nauczyciela itp. – około 7 zmian). Następnie uczniowie łączą się w pary. Jedna osoba z zamkniętymi oczami opisuje salę i położenie przedmiotów, a druga sprawdza, czy kolega/koleżanka trafnie wskazuje elementy otoczenia. Zanim uczniowie zamienią się rolami, następuje ponowne przemeblowanie sali.
Praca domowa:
Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–3 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli nauczyciel zada któreś ćwiczenie w ramach pracy domowej, sprawdza je na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze:
Pacynka Mia, dowolny utwór muzyczny, miękka piłeczka, skakanka, materiały i przybory do rysowania, karty obrazkowe ilustrujące/sugerujące różne sposoby wydawania dźwięku.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie powtarzają informacje z katalogu interaktywnego, modulując głos: śpiewając, krzycząc, szepcząc itp. O tym, jaki ma być rodzaj modulacji, mogą decydować przygotowane wcześniej karty z nazwami sposobów wydania dźwięku lub małe przedmioty, które mają te sposoby symbolizować, wylosowane z worka niespodzianek lub kapelusza.
Uczniowie pracują w parach. Rysują i wycinają karty do gry losowej, na których zapisują wyrażenia opisujące położenie przedmiotów w sali (on the wall, on the floor itp.). Korzystają ze słownictwa użytego w katalogu. Uczniowie indywidualnie tworzą własne zestawy kart. Następnie rozkładają zakryte karty na ławce. Każdy odkrywa jedną kartę i ma za zadanie ułożyć zdanie zawierające wylosowane wyrażenie.