Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Thanksgiving Day / Święto Dziękczynienia

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, I.6, I.9, I.14, II.5, III.3, III.4, III.5, V.2, V.3, V.8, V.10, V.11, V.12, VIII, IX.1, IX.2, X, XII, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące Święta Dziękczynienia.

  2. Uczeń potrafi podać przepis na tradycyjne danie z indyka podawane w Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych.

  3. Uczeń potrafi przedstawić historię Święta Dziękczynienia.

  4. Uczeń potrafi opisać, w jaki sposób Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat obchodów Święta Dziękczynienia.

  2. Uczeń kształtuje świadomość różnic w tradycjach kulturowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zadaje uczniom pytania: What do you know about Thanksgiving? Where/when is it celebrated? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie łączą wyrazy z ich definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Thanksgiving Day i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Następnie uzasadniają je, powołując się na cytaty z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj), podając odpowiedzi oraz ich uzasadnienia na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 45 (Przeczytaj), podając odpowiedzi na forum klasy.

  4. Uczniowie, pracując w niewielkich zespołach, odpowiadają na pytania z Exercise 6 (Przeczytaj):

  • What elements of celebrating Thanksgiving have you experienced in your own culture?

  • What typical culinary elements of the Thanksgiving meal are represented in your family’s menu?

  • Which Thanksgiving dish would you like to prepare for your family and which wouldn’t you cook? Why?

Po zakończeniu rozmów reprezentanci grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

  1. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie oglądają prezentację multimedialną na forum klasy, a następnie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Podają je i uzasadniają na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Prezentują je na forum klasy i nanoszą na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Odczytują zdania na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Prezentują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • Where is Thanksgiving Day celebrated and why?

  • What activities do people practise on Thanksgiving Day?

  • What are the main traditional dishes on Thanksgiving Day?

Uczniowie starają się przytoczyć jak najwięcej szczegółowych informacji z e‑materiału.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 4–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email about your visit to the USA on Thanksgiving Day to a friend from England. In the email:

  • tell him/her who you spent Thanksgiving Day with;

  • explain what the activities were;

  • share information about things that you ate;

  • say which part of the meal you enjoyed the most.

Your answer should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału, artykuł BBC na temat Thanksgiving: „Thanksgiving: Why some push back against the holiday's 'mythology'.” https://www.bbc.com/news/world-us-canada-63735477

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie wyszukują przepis na wegetariańską alternatywę dla tradycyjnego indyka i przygotowują na ten temat prezentację multimedialną podobną do tej z e‑materiału. Prezentacja powinna składać się z 3‑5 slajdów, które uczeń zaprezentuje na forum klasy, opowiadając przy tym o przygotowaniu potrawy.

Dodatkowo, nauczyciel może poprosić uczniów o przeczytanie artykułu na temat Święta Dziękczynienia z zasobów BBC i poprosić o 100‑wyrazowe streszczenia, oraz o odniesienie się to treści artykułu na kolejnej lekcji. Pytania, które może zadać nauczyciel by pobudzić uczniów do dyskusji to np.: Do you agree with those who push back against Thankgiving? Why/Why not?