Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: I Want to Meet Your Family! / Chcę poznać twoją rodzinę!
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 6.1, 6.2, 6.3, 6.4, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń przedstawia się w języku angielskim.
Uczeń przedstawia członków swojej rodziny za pomocą konstrukcji This is…; His/her name is…
Uczeń stosuje zwrot Nice to meet you w odpowiedniej sytuacji komunikacyjnej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija podstawowe słownictwo umożliwiające przedstawienie się i podanie imion członków swojej rodziny.
Uczeń rozwija świadomość konwencji witania się w języku angielskim.
Uczeń rozwija postawę osobistego zaangażowania się w proces nauki języka.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, wykorzystanie domysłu językowego, błąd jako narzędzie doskonalenia znajomości języka)
strategie komunikacyjne (strategie kompensacyjne)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dryl językowy/ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel prosi uczniów o przyniesienie zdjęć przedstawiających członków ich bliższej rodziny oraz przygotowuje karty z obrazkami członków rodziny, a także miękką piłeczkę.
Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel wita się słowami: My name is X, po czym rzuca miękką piłeczkę do wybranego ucznia i pyta: What is your name? Uczeń odpowiada, nauczyciel mówi Hello, Piotr, nice to meet you. Gestem pokazuje, aby uczeń odrzucił piłeczkę do innej osoby, jednocześnie pytając: What’s your name?
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania i prosi uczniów o powtórzenie – raz głośno, raz cicho.
Nauczyciel wyjmuje z pudełka karty z polskimi nazwami członków rodziny: mama, tata, babcia, dziadek, siostra, brat. Prosi uczniów o podanie nazw angielskich. Następnie rozdaje uczniom zestawy kart z nazwami członków rodziny po polsku i po angielsku i prosi, żeby uczniowie zagrali nimi w memo.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację z wizerunkiem Mii (Przeczytaj) i mówi: Her name is Mia. Mia will now tell you about her family. Odtwarza nagranie (Przeczytaj).
Uczniowie dwa razy słuchają nagrania historyjki (Przeczytaj). Za pierwszym razem uczniowie śledzą tekst wzrokiem na tablicy lub na urządzeniach mobilnych. Przy słuchaniu po raz drugi, nauczyciel rozdaje klasie wydrukowane karty z członkami rodziny - załącznik 1. Zadaniem uczniów jest wskazywanie odpowiednich osób w trakcie słuchania historyjki. Nauczyciel może również poprosić uczniów o wycięcie obrazków i ułożenie ich w kolejności, zgodnie z występowaniem tych osób w historyjce.
Nauczyciel odczytuje zdania z Exercise 2 (Przeczytaj). Wskazuje ilustracje i prosi uczniów o głosowanie na poprawną odpowiedź: ilustracja pierwsza – uczniowie stają obok krzesełek; ilustracja druga – unoszą obie ręce nad głowę; ilustracja trzecia – kucają. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel rozmieszcza w różnych punktach sali karty obrazkowe przedstawiające poszczególnych członków rodziny (mum, dad, grandma, grandpa itd.). Następnie wypowiada nazwę wybranego członka rodziny, a zadaniem dzieci jest podejść do odpowiedniej karty.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj), rozdaje uczniom karty do głosowania A, B i C. Odczytuje poszczególne zdania z ćwiczenia, a uczniowie głosują i podają odpowiedź. Nauczyciel lub ochotnik wprowadzają prawidłowe odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie pracują ze zdjęciami rodzinnymi przyniesionymi na lekcję. W parach opisują członków rodziny według schematu: This is my grandpa. His name is Jacek. Na koniec ochotnicy na forum klasy opowiadają o zdjęciach.
W ramach rozgrzewki do pracy z animacją nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 1 (Animacja), a uczniowie chórem powtarzają ich treść.
Nauczyciel prosi uczniów o wycięcie grafik bohaterów oraz nazw członków rodziny - załącznik 2, następnie włącza klasie animację. Zadaniem uczniów jest dopasowanie nazw członków rodziny do bohaterów animacji. Jedna nazwa zostanie niewykorzystana.
Uczniowie pracując w parach na urządzeniach, przeciągają odpowiedzi na ilustrację w Exercise 2 (Animacja). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel odtwarza kolejne zdania z Exercise 3 (Animacja), a zadaniem uczniów jest wybrać ilustrujący je obrazek. Jeśli uważają, że to obrazek po lewej stronie, unoszą ręce nad głowę. Jeśli sądzą, że poprawną odpowiedzią jest obrazek po prawej stronie, głaszczą się po brzuchach.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy pięcioosobowe. W każdej grupie rozdaje karty z wyrazami do ułożenia zdań typu: This is my brother. Cztery osoby trzymają przed sobą karty, np.: This/brother/is/my, a zadaniem piątego ucznia jest ustawić dzieci/elementy zdania w odpowiedniej kolejności. Gdy każda grupa ustawi się w zdanie, reszta klasy odczytuje je chórem.
Praca domowa:
Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–3 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli ćwiczenia są zadane w ramach pracy domowej, nauczyciel sprawdza je na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Karty obrazkowe z ilustracjami członków rodziny (po polsku i po angielsku), miękka piłeczka, zdjęcia rodzinne dzieci, papier i przybory plastyczne.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach. Rysują komiks przedstawiający witające się ulubione postaci z bajek/filmów/gier. Komiks musi zawierać pytanie What’s your name?, odpowiedź na to pytanie i zwrot: Nice to meet you. Z powstałych rysunków uczniowie tworzą klasową wystawę plastyczną.
Załączniki dla nauczycielaZałączniki dla nauczyciela
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2