Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Holidays Around The World / Święta na świecie
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.1, II.5, III.3, III.4, IV.2, IV.6, V1, V.5, V.8, VI.9
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące świąt obchodzonych w różnych krajach.
Uczeń potrafi zredagować wpis na blog na temat święta, o którym ostatnio przeczytał.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające wypowiadanie się na temat świąt obchodzonych w różnych krajach.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat świąt obchodzonych w różnych krajach.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie na początku sekcji Przeczytaj i pyta: What holidays do Poles celebrate? What is your favourite holiday? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba zapisuje rozwiązanie na tablicy multimedialnej.
Faza realizacyjna:
Uczniowie pracują w grupach trzyosobowych. Każda grupa zapoznaje się z jednym z trzech fragmentów tekstu Holidays Around The World, wyjaśniając niezrozumiałe wyrażenia, korzystając ze słownika. Następnie w tych samych grupach uczniowie relacjonują sobie treść fragmentów, które przeczytali. Nauczyciel na forum klasy pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek na temat poszczególnych świąt.
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie realizują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytanie nauczyciela: Which of the festivals from the text would you like to take part in? Why?
Uczniowie w parach analizują wyrażenia umieszczone w słowniku i odszukują w czytance zdania, w których te wyrazy występują. Następnie w parach sprawdzają stopień opanowania podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem kolegi jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a drugi tłumaczy wyrażenie na angielski. Nauczyciel na forum klasy pyta, które wyrazy były trudne, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną, a następnie realizują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi je na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach. Ochotnicy wykonują zadanie na tablicy multimedialnej.
Uczniowie realizują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Wyjaśniają, dlaczego część zdań w zadaniu jest nieprawdziwych.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 5 (Prezentacja multimedialna). Wskazana osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.
Następnie uczniowie dokonują samoewaluacji - ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Yesterday, you read an article about a holiday you've never heard of before. Share your thoughts on the blog:
inform your readers what kind of holiday it is;
describe what it involves;
ask your readers if they have ever heard about any interesting holiday.
Your answer should be between 50–120 words. Sign as XYZ.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują mapę pojęć, w której uwzględniają najważniejsze informacje oraz słownictwo dotyczące każdego z opisanych świąt. Na kolejnej lekcji pracują w parach i pokazują kolegom/koleżankom swoje mapy, omawiając bardziej szczegółowo wybrane święto. Alternatywnie: Do każdego opisanego w prezentacji święta uczniowie tworzą chmury wyrazowe, w których uwzględniają kluczowe słownictwo. Na kolejnej lekcji omawiają poszczególne święta, wykorzystując określenia z chmur.