Autorka e‑materiału: Marta Fesnak

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Is Practising Sport Always Good for You? / Czy uprawianie sportu zawsze jest zdrowe?

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, X

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.2, II.5, III.4, V.2, V.7

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z aktywnością fizyczną oraz kontuzjami.

  2. Uczeń potrafi wypowiadać się na temat korzyści z uprawiania sportu i możliwych konsekwencji aktywności fizycznej.

  3. Uczeń potrafi opowiadać o swoich doświadczeniach związanych z uprawianiem sportu.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat aktywności fizycznej oraz kontuzji.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat korzyści z uprawiania sportu i możliwych konsekwencji aktywności fizycznej.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Do you do any sports?, a następnie zadaje pogłębione pytania: What sports do you do? What are the advantages of doing sports? itd. Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach wymienili pozytywne i negatywne skutki uprawiania sportu. Uczniowie prezentują pomysły na forum klasy.

  2. Uczniowie czytają tekst Is Practising Sports Good for Your Health? i sprawdzają, czy któreś z ich sugestii (pkt 1) są tożsame z treścią tekstu.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst Is Pracising Sports Good for Your Health?, po czym wykonują Exercise 2 (Przeczytaj), uzasadniając swoje odpowiedzi.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Przeczytaj).

  5. Uczniowie czytają tekst raz jeszcze i wymieniają wszystkie wspomniane w nim kontuzje.

  6. Uczniowie zaznaczają w tekście kolokacje czasownik + rzeczownik, np: train sports, oraz przymiotnik + rzeczownik: proper warm‑up, black eyes. Wykorzystując powyższe kolokacje, tworzą zdania dotyczące tematu lekcji.

  7. W ramach rozgrzewki uczniowie jeszcze raz wymieniają rodzaje kontuzji oraz wykonują Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  8. Uczniowie zapoznają się z nagraniem i wykonują Exercise 23 (Plik audio).

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się), a następnie Exercise 4 i 5 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się), po czym w parach odpowiadają na pytania 1–5. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 27 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email to your friend in England about the accident that happened when you were practising sports. Your text should be 50–120 words long. Remember to include the following:

  • say what sport you do regularly;

  • describe what happened when you were practising it;

  • explain what injury you had and how you felt.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, korzystając z informacji zawartych w pliku audio, piszą po dwa pytania do każdej z czterech wypowiedzi. Na kolejnej lekcji pytania są sprawdzane pod kątem poprawności gramatycznej. Uczniowie kolejno odczytują pytania, a następnie wskazują osobę, która na dane pytanie odpowie.