Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: At the Shop / W sklepie

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treść nauczania – cele szczegółowe I.6, I.7, II.4, II.5, III.4, III.5, V.1, V.4, V.5

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze sklepami oraz ich asortymentem.

  2. Uczeń posługuje się typowymi zwrotami używanymi podczas robienia zakupów.

  3. Uczeń potrafi zredagować wiadomość e‑mail, w której opowiada o sklepach w swojej okolicy oraz o ulubionym sklepie.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na tematy związane ze sklepami oraz ich asortymentem.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat sklepów i ich asortymentu.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

W ramach rozgrzewki uczniowie realizują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu Maria’s Shopping i wyszukanie sklepów, które odwiedza Marysia. Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, cytując odpowiedni fragment tekstu.

  3. Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i w parach wykonują Exercise 2–4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie w parach odpowiadają na pytania:

  • Which of the shops in the text do you (your parents) visit often/sometimes/seldom/never?

  • What do you (they) buy there? Na forum klasy uczniowie dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  1. Uczniowie w parach wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Chętne osoby czytają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę interaktywną.

  3. Uczniowie analizują informacje zawarte w katalogu, a następnie wykonują Exercise 2 (Katalog). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uczniowie ćwiczą dialog w parach wymieniając się rolami.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Katalog). W parach uczniowie ćwiczą zdania z ćwiczenia.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 45 (Katalog). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend asks you about the shops in your neighbourhood. Write an email in which you:

  • tell him/her about local shops you usually go to;

  • inform what you usually buy in your favourite shop;

  • write what shops you can visit together.

  • Sign as XYZ.

Your answer should be between 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Nauczyciel przynosi do klasy zabawki imitujące różne produkty kupowane w sklepach lub ich obrazki. Uczniowie odgrywają scenki w różnych sklepach wchodząc w role sprzedawców i kupujących.