Autorki e‑materiału: Marta Godlewska, Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Let’s Make Spaghetti! / Przygotujmy spaghetti!

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.4, II.5, III.4, III.6, V.2, IV.2, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń zna słownictwo związane z gotowaniem.

  2. Uczeń tworzy przepis kulinarny.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę o gotowaniu.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę dotyczącą zrozumienia i wydawania instrukcji.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. konstruktywizm

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

  9. samoewaluacja

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej zdjęcie Cooking can be fun! (Przeczytaj) i pyta:

  • What is your favourite food?

  • What is your least favourite food?

  • Do you like cooking? Why? Why not?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie na wyścigi rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst czytanki (Przeczytaj), a następnie samodzielnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum zespołu klasowego.

  2. Uczniowie samodzielnie wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj), a następnie czytają i uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel wyjaśnia zasadę formułowania poleceń. Uczniowie znajdują przykłady poleceń w czytance. Podkreślają na tablicy zdania rozkazujące.

  5. Nauczyciel wyświetla zdjęcie wprowadzające prezentację multimedialną i pyta klasy: Do you cook with recipes? Do you have a cookbook? W ramach rozgrzewki uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna).

  6. Uczniowie oglądają prezentację multimedialną i analizują opisy dań. Nauczyciel pyta: Which would you like to have? Which recipe looks the easiest/the most difficult?

  7. Uczniowie na podstawie prezentacji samodzielnie wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Czytają odpowiedzi i uzasadniają wybory cytatami z prezentacji.

  8. Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 34 (Prezentacja multimedialna). Odpowiedzi nanoszą na tablicę multimedialną.

  9. Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytanie z Exercise 5 (Prezentacja multimedialna): Which recipe from the presentation would you like to do? Why? Ochotnicy relacjonują wypowiedzi kolegów/koleżanek na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie w parach wykonują polecenie: Write a list of 5 ingredients. Then, exchange the lists with your partner. Now, write a recipe for a dish, using the ingredients your partner gave on his/her list. You must use all ingredients from the list. If necessary, add some of your own.

  2. Uczniowie mówią, czego nauczyli się podczas lekcji, wymieniają nowo poznane słownictwo.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1‑7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą własny przepis według instrukcji w Exercise 8 (Sprawdź się): Think about your favourite food. Write a short recipe for how to make it. Your recipe should have 4‑5 sentences.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie czytają prezentację multimedialną, a następnie wybierają jeden przepis, realizują go w warunkach domowych i przynoszą na następną lekcję zdjęcie potrawy.