Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska

Autorka scenariusza: Monika Ekert

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: My Story / Moja historia

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.4, 1.13, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2 5.1, 6.1, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa wybrane zawody.

  2. Uczeń wymienia akcesoria należące do poszczególnych postaci.

  3. Uczeń zapisuje wyrazy kojarzące się z danymi osobami.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształci umiejętność podawania skojarzeń.

  2. Uczeń rozwija się ruchowo podczas zabaw z wykorzystaniem techniki TPR.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa: TPR, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca całego zespołu klasowego

  2. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje miękką piłeczkę i karteczki z nazwami różnych zawodów.

W ramach rozgrzewki językowej nauczyciel prosi dzieci, żeby usiadły w kręgu – sam również z nimi siada. Następnie rzuca piłeczkę do wybranej osoby i pyta: What is your dream job? Uczeń albo podaje właściwy wyraz, albo pokazuje gestami, o jaki zawód chodzi, a pozostałe osoby odgadują jego nazwę. Następnie odrzuca piłeczkę do kolegi/koleżanki i zadaje to samo pytanie.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla Exercise 1 (Przeczytaj) na tablicy. Wskazując na kolejne zdjęcia nauczyciel pyta: Who is this? Gdy uczniowie odpowiedzą, odtwarza nagrania i prosi o powtórzenie. Dzieci powtarzają raz głośno, raz szeptem.

  2. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. 

  3. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je w kluczowych momentach – przed nazwami zawodów i akcesoriów. Uczniowie starają się podać właściwy wyraz. W razie trudności nauczyciel podpowiada pierwszą literę wyrazu lub pokazuje go za pomocą gestu.

  4. Nauczyciel odtwarza kolejne nagrania z Exercise 2 (Przeczytaj). Wskazane osoby podają odpowiedzi na forum klasy.

    Alternatywnie: Osoba, która zna poprawne odpowiedzi, wychodzi na środek klasy i pokazuje je gestami, a pozostali uczniowie odgadują, o jakie wyrazy chodzi. Na koniec ochotnik zaznacza odpowiedzi na tablicy.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Wybrana osoba podchodzi do tablicy multimedialnej i przeciąga właściwe wyrazy. Następnie nauczyciel podaje nazwy różnych zawodów, o których była mowa na lekcji, a uczniowie podają do nich skojarzenia. Wszystkie wyrazy nauczyciel zapisuje na tablicy i głośno odczytuje, a uczniowie za nim powtarzają.

  6. Uczniowie wspólnie wykonują na tablicy Exercise 1 (Film). Po dobraniu w pary wszystkich nazw zawodów i obrazków nauczyciel głośno odczytuje każdy wyraz, a uczniowie trzykrotnie go powtarzają: głośno, ciszej i szeptem – jak echo. 

  7. Nauczyciel wyświetla na tablicy film. Uczniowie słuchają, śledząc tekst na tablicy. Po czym nauczyciel ponownie odtwarza nagranie – tym razem zatrzymuje je po każdym poleceniu zaczynającym się od Point to…, a uczniowie wskazują właściwe ilustracje.

  8. Ochotnicy kolejno podchodzą do tablicy multimedialnej i odtwarzają nagrania z Exercise 2 (Film). Klasa literuje wyraz, który jest poprawną odpowiedzią, a ochotnik przeciąga go we właściwe miejsce.

  9. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Film). Odczytuje kolejne zdania z górnego rzędu, a klasa chórem czyta poprawną odpowiedź. Na koniec nauczyciel prosi uczniów, żeby podali jeszcze jedno skojarzenia z każdym zawodem z ćwiczenia.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

W ramach podsumowania uczniowie grają w kalambury. Ochotnicy otrzymują od nauczyciela karteczki z nazwami zawodów, które przedstawiają ruchowo.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Miękka piłeczka, karteczki z nazwami zawodów.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie, korzystając ze wzorców językowych z filmu, układają opowieść o sobie – wyobrażają sobie, kim są, a następnie o tym opowiadają.