Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Let’s Pack Our Bags! / Pakujemy torby!
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.8, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 9, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa przedmioty, które zabiera się na wakacje.
Uczeń zadaje pytanie o położenie przedmiotu.
Uczeń określa, do kogo należy dany przedmiot.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat tego, co należy zabrać na wakacje.
Uczeń kształtuje chęć do włączania się w proces rodzinnych przygotowań do wyjazdów wakacyjnych.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)
strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe, dryl językowy)
metoda aktywizująca (zadania ruchowe/nauczanie polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel zaprasza kolejne osoby, żeby wyjęły z magicznej torby przedmioty charakterystyczne dla wyjazdów wakacyjnych – okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, klapki, paszport. Następnie zadaje pytanie: What is this?, a dzieci odpowiadają lub powtarzają za nauczycielem nazwy przedmiotów. Gdy wszystkie przedmioty leżą na podłodze, nauczyciel pyta: Where do we take flipflops, sunglasses, sunscreen and a passport? i w razie potrzeby naprowadza dzieci na odpowiedź: holiday.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj), wskazuje na kolejne obrazki i pyta: What is this? Do you take this on holiday? Ochotnicy podchodzą do tablicy i zaznaczają prawidłowe odpowiedzi.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy historyjkę o pakowaniu (Przeczytaj) i odtwarza nagrania dwa razy, a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel wyświetla tekst scenki nr 1. Odtwarza lub odczytuje kolejne zdania i prosi uczniów o powtarzanie. Następnie uczniowie w parach czytają dialog wyświetlany na urządzeniach mobilnych, a nauczyciel zamazuje zaimki my, your oraz our, żeby po zakończeniu czytania dialogów uzupełnili zdania na tablicy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie w parach dopasowują na urządzeniach mobilnych zdania do obrazków. Ochotnicy nanoszą poprawne odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby zamknęli oczy i rozmieszcza przedmioty z magicznej torby (najlepiej dokładnie te same, które pojawiły się w Exercise 2) w różnych miejscach sali. Prosi uczniów o otwarcie oczu i pyta: Where is/are….? Dzieci rozglądają się i wskazują przedmiot. Dodatkowo dzieci dodają lub powtarzają za nauczycielem: Over there/On the desk.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania, a uczniowie na urządzeniach mobilnych wpisują odpowiednie zaimki w luki w zdaniach. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę, po czym wszyscy powtarzają zdania na różne sposoby: szeptem, głośno, dziewczynki, chłopcy itp.
Uczniowie w parach grają na urządzeniach mobilnych w memo z Exercise 1 (Audio), a następnie ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel odtwarza piosenkę (Audio). Podczas pierwszego odtworzenia dzieci słuchają. Podczas drugiego nauczyciel wyświetla tekst piosenki i zaprasza dzieci do wspólnego śpiewania.
Uczniowie pracują na urządzeniach mobilnych i w parach rozwiązują wykreślankę z Exercise 2 (Audio). Ochotnik nanosi rozwiązanie na tablicę.
Uczniowie siadają w kole. Nauczyciel rozdaje uczniom po jednej karcie z nazwami przedmiotów wakacyjnych wymienionych w pierwszej i drugiej zwrotce piosenki z Exercise 3 (Audio). Każdy prezentuje swoją kartę. Nauczyciel odtwarza nagranie pierwszych dwóch zwrotek, zatrzymując je po każdym wersie, a uczniowie wstają, jeśli usłyszą nazwę przedmiotu ze swojej karty. Następnie wszyscy wracają do ławek i w parach uzupełniają zdania z ćwiczenia, po czym ochotnicy nanoszą je na tablicę.
Nauczyciel wyświetla trzecią zwrotkę piosenki i zamazuje wyrazy map, money, camera, passport. Prosi dzieci, by odgadły brakujące wyrazy, po czym odtwarza wers, a dzieci śpiewają. Następnie wyświetla na tablicy Exercise 3 (Audio) i prosi ochotników o wybranie prawidłowych odpowiedzi.
*Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie tańczą i śpiewają piosenkę.
Praca domowa:
Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–3 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli nauczyciel zada któreś ćwiczenie w ramach pracy domowej, sprawdza je na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Magiczna torba, przedmioty związane z wakacjami, kartki do wykonania kart do głosowania, karty obrazkowe z nazwami przedmiotów wymienionych w piosence.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dzieci uczą się piosenki z e‑materiału na pamięć i śpiewają ją wspólnie.
Dzieci zadają w parach zagadki na temat kart z ilustracjami lub nazwami przedmiotów wakacyjnych. Pierwsza osoba wybiera kartę i mówi: I have sunglasses, po czym chowa kartę za siebie i pyta: Where are my sunglasses? Zadaniem partnera/partnerki jest odpowiedzieć In your right hand lub In your left hand.