Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How Many Products Do I Need to Buy? / Ile produktów muszę kupić?
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, I.7, II.5, III.4, IV.4, VII.3, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń poprawnie korzysta z zaimków nieokreślonych some i any, aby opisać ilości produktów policzalnych i niepoliczalnych.
Uczeń poznaje rzeczowniki policzalne i niepoliczalne oraz stosuje how much i how many w pytaniach.
Uczeń potrafi opisać zawartość lodówki oraz stworzyć listę zakupów.
Cele motywacyjne:
Uczeń dowie się, czym są rzeczowniki policzalne i niepoliczalne oraz jak się nimi posługiwać.
Uczeń opisze, co należy kupić, aby uzupełnić braki w lodówce.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
podejście polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)
uczenie przez działanie
samoewaluacja
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej zdjęcie sklepu (Wprowadzenie) i wprowadza temat lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów:
Who likes shopping/grocery shopping?
Who doesn’t like shopping/grocery shopping?
Uczniowie podnoszą ręce, a nauczyciel liczy, ile osób lubi, a ile nie lubi robić zakupów. Następnie prosi kilka osób, żeby odpowiedziały na pytanie: Why do you like/don't you like shopping/grocery shopping?
Uczniowie na wyścigi uzupełniają krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali dialog (Przeczytaj) i samodzielnie posegregowali rzeczowniki w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie czytają odpowiedzi na forum zespołu klasowego.
Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą zdania na tablicę interaktywną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach i odczytują zdania.
Uczniowie analizują wyrazy występujące przed nazwami produktów orange i water, a następnie nauczyciel wprowadza (według instrukcji z e‑materiału) wiedzę gramatyczną o rzeczownikach policzalnych i niepoliczalnych.
Uczniowie samodzielnie uzupełniają ćwiczenia gramatyczne Exercise 5–7 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę interaktywną.
Nauczyciel wypowiada i zapisuje na tablicy rozmaite rzeczowniki policzalne i niepoliczalne (związane z jedzeniem i niezwiązane z jedzeniem) oraz prosi, aby uczniowie utworzyli pytania How much/many...? (rzeczowniki: sugar – How much sugar do you take for your tea?; salt, water, shampoo, soap, pens, paper clips, blackboards, books etc.). Następnie uczniowie wykonują Exercise 8 (Przeczytaj).
Uczniowie zapisują listę zakupową składającą się z: 3 owoców, 3 warzyw, 2 produktów mącznych i 2 napojów. Następnie, pracując w parach, wymieniają się listami. Osoba, która otrzyma listę kolegi/koleżanki, zadaje pytanie: How much/many X do you need?, a kolega/koleżanka odpowiada. Po czym uczniowie zamieniają się rolami.
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z ilustracją interaktywną i wykonanie Exercise 1–3 (Ilustracja interaktywna). Uczniowie sprawdzają odpowiedzi w parach, w większych grupach i na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach ustnie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Wskazane pary prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie mówią, czego nauczyli się podczas lekcji, wymieniają nowo poznane słownictwo i reguły.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie wykonują Exercise 1–8 (Sprawdź się).
Materiały pomocnicze: Materiał audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie sporządzają listę produktów do kupienia, używając some/a/an. Na kolejnej lekcji wskazane osoby prezentują swoje listy.