Scenariusz zajęć

Autor: Wioleta Kopek‑Putała

Przedmiot: chemia

Temat: Reakcja anionów z jonami srebra(I) oraz baru(II).

Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony

Podstawa programowa:

Wymagania ogólne

Zakres podstawowy i rozszerzony

II. Rozumowanie i zastosowanie nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów. Uczeń:

1) opisuje właściwości substancji i wyjaśnia przebieg procesów chemicznych;

5) wykorzystuje wiedzę i dostępne informacje do rozwiązywania problemów chemicznych z zastosowaniem podstaw metody naukowej.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;

  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;

  • kompetencje cyfrowe;

  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • klasyfikuje aniony na grupy analityczne wg Bunsena;

  • omawia reakcje wybranych anionów z jonami Ag + oraz Ba 2 + ;

  • przeprowadza doświadczalnie reakcje wybranych anionów z jonami Ag + oraz Ba 2 + ;

  • pisze równania reakcji wybranych anionów z jonami Ag + oraz Ba 2 + ;

  • określa rozpuszczalność osadów w wodzie i rozcieńczonym HNO 3 .

Strategie nauczania:

  • asocjacyjna;

  • problemowa.

Metody i techniki nauczania:

  • burza mózgów;

  • dyskusja dydaktyczna;

  • analiza materiału źródłowego;

  • ćwiczenia uczniowskie;

  • eksperyment uczniowski;

  • wirtualne laboratorium;

  • śniegowa kula;

  • technika gadająca ściana;

  • technika zdań podsumowujących.

Formy pracy:

  • praca indywidualna;

  • praca w parach;

  • praca w grupach;

  • praca zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

  • komputery z głośnikami i dostępem do Internetu;

  • słuchawki;

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;

  • tablica interaktywna/tablica;

  • rzutnik multimedialny;

  • pisak/kreda.

Przebieg zajęć

Faza wstępna:

  1. Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel inicjuje dyskusję z uczniami na temat chemii barw, wskaźników chemicznych i reakcji charakterystycznych. Uczniowie swoje wyjaśnienia lub przykłady zapisują na samoprzylepnych kolorowych karteczkach, które umieszczają na wspólnym arkuszu a następnie razem formułują końcowy wniosek.

  2. Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów - ile jest grup analitycznych anionów oraz, do której grupy zaklasyfikowany został anion wodorotlenkowy?

  3. Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji.

  4. Zasady BHP. Nauczyciel zapoznaje uczniów z kartami charakterystyk substancji, jakie zostaną użyte w czasie lekcji.

Faza realizacyjna:

  1. Każdy uczeń losuje dwie kule spośród pięciu koszyków. (W koszykach o nr. 1‑4 znajdują się wybrane aniony analityczne z pierwszych czterech grup analitycznych anionów. Natomiast w piątym koszyku znajdują się wybrane aniony z grup V‑VII).

  2. Po losowaniu, uczniowie przeprowadzają analizę wybranych dwóch anionów w wirtualnym laboratorium, zgodnie z instrukcję zawartą w medium, oraz zapisują równania reakcji chemicznych przeprowadzanych analiz. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów i wyjaśnia niezrozumiałe kwestie. Po wykonaniu zadania, uczniowie zgłaszają swoją gotowość do dalszej pracy przez podniesienie wylosowanych kulek.

  3. Uczniowie, po wykonaniu zadania, poszukują swojego kolegi/koleżanki, który miał te same aniony do analizy, i wspólnie sprawdzają swoją wiedzę między sobą. Następnie wyniki swojej pracy kontrolują z inną parą, aż do zgromadzenia wszystkich uczniów w jedną grupę. Cała grupa weryfikuje wspólnie swoje odpowiedzi i sporządza poster obrazujący wyniki ich pracy. Uczniowie podobnie postępują z drugą kulką.

  4. Po wykonaniu całego zadania uczniowie prezentują przygotowane przez siebie postery na forum klasy w celu oceny poprawności merytorycznej przez nauczyciela oraz przygotowują do powieszenie w sali lub na szkolnym korytarzu.

  5. Nauczyciel wyznacza dwóch uczniów do roli asystenta, którzy będą przeprowadzali pokaz doświadczalny. Wykrywanie anionów (siarczanowych(VI), węglanowych, fosforanowych(V)) oparte jest na reakcjach indywidualnych jonów z dwoma odczynnikami grupowymi, tj. azotanem(V) srebra AgNO 3 i chlorkiem baru BaCl 2 , obserwacji, czy po ich dodaniu wytrąca(ją) się osad(y) czy nie, barwy i postaci tych osadów oraz ich rozpuszczalności w  HNO 3 (w przypadku trudno rozpuszczalnych soli barowych i srebrowych). Po przeprowadzonych pokazach, trwa dyskusja.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów, zadając przykładowe pytania: Jaki efekt jest charakterystyczny podczas rozpuszczania się osadów węglanu srebra(I) i węglanu baru? Jaki kolor ma osad fosforanu(V) srebra(I)? Jaki odczynnik stosuje się do sprawdzania rozpuszczalności osadów soli srebrowych i barowych?

  2. Jako podsumowanie lekcji, nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie również zamieszczają w swoim portfolio:

  • Przypomniałem/łam sobie, że...

  • Co było dla mnie łatwe...

  • Czego się nauczyłam/łem...

  • Co sprawiało mi trudność...

Praca domowa:

Uczniowie wykonują ćwiczenia w e‑materiale – „Sprawdź się”.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:

Medium można zastosować podczas tematów z reakcji charakterystycznych poszczególnych anionów, jako formę podsumowania wiadomości.

Materiały pomocnicze:

  1. Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):

  • Jaki efekt jest charakterystyczny podczas rozpuszczania się osadów węglanu srebra(I) i węglanu baru w kwasie azotowym(V)?

  • Jaki kolor ma osad fosforanu(V) srebra(I)?

  • Jaki odczynnik stosuje się do sprawdzania rozpuszczalności osadów soli srebrowych i barowych?

  1. Doświadczenie:

  • Sprzęt i szkło laboratoryjne: statywy do probówek, probówki, łyżeczka, pipety.

  • Odczynniki chemiczne: sole: węglan, siarczan(VI), fosforan(V), kwas azotowy(V), chlorek baru, azotan(V) srebra(I), woda.

  1. Arkusze papieru A3 na postery, mazaki.

  2. Pięć koszy z kulami anionów analitycznych.

  3. Karta pracy ucznia:

RrBQDYpCIQ952

Plik PDF o rozmiarze 99.17 KB w języku polskim