Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Foreign Language Learning Doesn’t Have to Be Tedious / Uczenie się języka obcego nie musi być męczące

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.3, II.1, II.1, II.2, II.3, II.4, II.5, II.7, III.1, III.2, III.3, III.4, III.5, III.6, III.7, IV.3, IV.6, IV.8, V.2, V.3, V.6, V.8, V.9, V.10, V.11, VII.3, X, XII, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń potrafi rozmawiać o nauce języków obcych.

  2. Uczeń poznaje nowe metody na skuteczną naukę języka obcego.

  3. Uczeń umie używać zdań warunkowych.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija zainteresowanie językami obcymi.

  2. Uczeń rozwija motywację do nauki różnych języków obcych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wprowadza temat, wyświetlając ilustrację Learn smart (Przeczytaj). Następnie pyta uczniów:

  • How many languages do you speak?

  • Which language would you like to learn?

  • Which language is the most useful?

  • What are the languages of the European Union?

    Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do czytanki uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst How to Learn Smart (Przeczytaj) i samodzielnie wybrali odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy, wskazując uzasadniające je fragmenty w tekście. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie samodzielnie wykują Exercise 34 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą kolokacje na tablicę multimedialną.

  3. Nauczyciel przypomina zasady tworzenia zdań warunkowych zgodnie z instrukcją z e‑materiału, a następnie prosi uczniów o samodzielne wykonanie Exercise 5 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują zdania na forum klasy.

  4. Uczniowie podchodzą do tablicy i uzupełniają zdania w Exercise 7 (Przeczytaj). Uzasadniają, dlaczego wybrali daną formę czasownika.

  5. Uczniowie na czas rozwiązują krzyżówkę z Exercise 1 (Plik audio).

  6. Nauczyciel prosi, aby uczniowie wysłuchali czterech nagrań (Plik audio). Uczniowie słuchają po raz pierwszy i oznaczają odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Następnie słuchają materiału audio po raz drugi i samodzielnie łączą wypowiedzi z nagraniami w Exercise 3 (Plik audio).

  7. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio).

  8. Nauczyciel prosi, aby uczniowie w grupach porozmawiali na temat: What is your biggest problem with learning languages? How can it be fixed? Uczniowie rozmawiają, a następnie przedstawiciele grup dzielą się problemami i ich rozwiązaniami na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują w parach Exercise 23 (Sprawdź się). Odczytują odpowiedzi na forum klasy lub nanoszą je na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie odczytują na forum klasy po jednym zdaniu z Exercise 5 (Sprawdź się). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie w parach piszą tekst według polecenia z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently come back from a language course in Chester, England. In an e‑mail to a friend write:

  • when and where the course took place and how long it lasted;

  • how many classes there were, how they were organised, and how many students participated in them;

  • where you stayed and how it benefited you;

  • what extra activities and trips there were.

Your e‑mail should have 100–150 words.
Chętne osoby odczytują e‑maile na forum klasy

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 46 (Sprawdź się) oraz Exercise 68 (Przeczytaj).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): Look at the picture and complete the sentences to describe it.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Temat nauki języków nie jest dla uczniów sam z siebie fascynujący, dlatego dobrze jest ich rozśmieszyć, a tym samym pobudzić do pracy. Uczniowie słuchają materiału audio i piszą po jednym zdaniu w trybie warunkowym, które posłuży jako rada dla każdego z mówców w materiale.