Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Daria Wieliczko
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: London, Here we Come! / Jedziemy do Londynu!
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V, VII, IX
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, I.9, I.10, II.2, II.5, II.6, III.1, III.4, IV.6, IV.9, V.6, V.11, VII.2, VII.8, IX.1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z podróżowaniem i zwiedzaniem Londynu.
Uczeń potrafi formułować propozycje dotyczące miejsc wartych odwiedzenia i reagować na nie.
W rozmowie dotyczącej wyboru miejsca, które warto odwiedzić, uczeń potrafi przekonać rozmówcę do swojej opinii.
Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić swoją opinię na temat miejsc wartych odwiedzenia w Polsce.
Cele motywacyjne:
Nabywanie umiejętności językowych pozwalających na wejście w interakcje społeczne: składanie propozycji, reagowanie na nie, wyrażanie i uzasadnianie swojego stanowiska.
Poszerzanie wiedzy kulturowej na temat Londynu i własnego kraju.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy)
organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda transmisyjna
metoda problemowa
metoda cyfrowa
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
karty zadań interaktywnych
ilustracja interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie kilkorga przyjaciół wykonujących selfie w Londynie i mówi: The photo shows a group of young people in London. What are they doing and why? How are they feeling? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w ramach przygotowania do czytanki wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba dopasowuje na tablicy multimedialnej nazwy miejsc do zdjęć.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst London, Here We Come! (Przeczytaj) i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj) przy tablicy multimedialnej.
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum klasy.
Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i samodzielnie lub w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach przeanalizowali wyrażenia umieszczone w słowniku i odnaleźli w czytance zdania, w których występują. Następnie uczniowie, pracując w parach, sprawdzają stopień opanowania przez siebie podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem drugiego jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a zadaniem kolegi jest przetłumaczenie wyrażenia na język angielski. Nauczyciel pyta na forum klasy, które słowa sprawiły uczniom problemy, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.
Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę wysłuchają rozmowy dwojga przyjaciół – Mii i Olivera. W ramach przygotowania do ćwiczenia nauczyciel prosi uczniów, żeby wykonali Exercise 1 (Multimedium, Warm‑up). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną. (Ewentualnie nauczyciel może nanieść rozwiązania na tablicę multimedialną, popełniając przy tym niewielkie błędy, a następnie poprosić uczniów o weryfikację).
Nauczyciel prosi uczniów, żeby wysłuchali nagrania i odpowiedzieli na pytanie z Exercise 1 (Plik audio): What are they discussing? Uczniowie udzielają odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy, ewentualnie dodatkowo podają kilka szczegółów z nagrania, które zapamiętali.
Uczniowie słuchają nagrania po raz drugi, a następnie samodzielnie wykonują Exercise 2 (Plik audio). Chętne osoby nanoszą rozwiązania na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 3 (Plik audio). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie słuchają nagrań w Exercise 4 (Plik audio) i wybierają odpowiedzi. Pracują na forum klasy.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach przećwiczyli dialogi z Exercise 9, wczuwając się w odgrywane sytuacje.
Nauczyciel prosi uczniów o stworzenie własnych dialogów na podstawie tych z Exercise 9. Uczniowie odgrywają scenki w parach i na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie słuchają nagrań w Exercise 5 (Plik audio) i zapisują odpowiedzi. Omawiają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie odgrywają w parach scenki podobne do tych w Exercise 5 (Plik audio).
Uczniowie rozmawiają w grupach na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):
What are the 3 tourist attractions you can visit in London?
Do you like sightseeing? Why/why not?
Which city in the world would you like to visit the most?
Po zakończeniu pracy przedstawiciele grup podsumowują rozmowy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się)
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your class is hosting exchange students from a school in Austria. Both classes are going to visit one Polish city. Write an e‑mail to Lisa, your Austrian friend, about which city to go to. Provide information on:
why you have chosen this particular city;
which tourist attractions your classes can visit;
one tourist attraction that you think is the most exciting.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują i nagrywają w parach dialog oparty na modelu z pliku audio. Prezentują go na forum klasy na kolejnej lekcji.