Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Tomasz Sobiepan |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Co to są urządzenia elektryczne? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: VII. Prąd elektryczny. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: VIII. Prąd elektryczny. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia kształcenia wyprzedzającego |
Metody nauczania: | - wykład informacyjny, |
Formy zajęć: | - praca w parach, |
Środki dydaktyczne: | - audiobook, |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał: Co to są urządzenia elektryczne. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
- Zaciekawienie uczniów wg części „Czy to nie ciekawe?”. | |
Faza realizacyjna: | |
- Uczniowie słuchają indywidualnie audiobooka. - Nauczyciel wyświetla „pusty” schemat w części „Warto przeczytać” i uczniowie wspólnie zgadują, co należy umieścić w poszczególnych polach, odwołując się do własnego doświadczenia. Pomysły zgłaszane są na zasadzie „burzy mózgów”. | |
Faza podsumowująca: | |
- Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie definicji urządzenia elektrycznego. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie utrwalają wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie lekcji przez rozwiązanie w domu zadań nr: 2, 4, 5, 6 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Audiobook można użyć także podczas zastępstwa lub jako element nauczania zdalnego. |