Autorki e‑materiału: Dorota Giżyńska

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Coworking Spaces / Biurka na wynajem

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treść nauczania – cele szczegółowe I.4, II.5, III.1, III.4, III.8, V.5, V.6, V.8, V.11, V.12, VII.4, VII.5, VII.14, VII.15, VIII.2, VIII.3, X, XIII

Poziom kształcenia: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  • [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  • [K4] kompetencje cyfrowe

  • [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  • [K7] kompetencje z zakresu przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  • Uczeń stosuje słownictwo związane z modelem pracy polegającym na wynajmowaniu wspólnej przestrzeni.

  • Uczeń opisuje zalety pracy we wspólnych przestrzeniach, oraz przedstawia i uzasadnia swoją opinię na ten temat.

Cele motywacyjne:

  • Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat nowoczesnego modelu pracy.

  • Uczeń kształtuje świadomość własnych preferencji w zakresie modelu pracy/nauki.

  • Uczeń rozwija postawę współpracy i otwartości na innych.

Strategie uczenia się:

  • strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  • strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  • strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  • podejście komunikacyjne

  • kognitywizm

  • konstruktywizm

  • konektywizm

  • zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  • metoda podająca (praca z tekstem, praca z ilustracją interaktywną)

  • metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  • metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  • metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  • praca w parach

  • praca w grupach

  • praca indywidualna

  • praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  • komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  • tablica interaktywna

  • urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Do you prefer to study on your own or together with friends? Why? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie odnoszą się do sloganu Create a world where people work to make a life, not just a living z polecenia do Exercise 2 (Przeczytaj). Wyjaśniają jego znaczenie i wyrażają opinię na temat twierdzenia.

  2. Uczniowie czytają tekst “Us” Not “Me” At Work i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają je na forum klasy i uzasadniają, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.

  3. Uczniowie czytają tekst ponownie i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 4 oraz 5 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  4. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania w Exercise 6 (Przeczytaj):

  • What are the three values of UsWork?

  • What do you think about this attitude to work? Do you think it boosts personal growth and encourages motivation? If so, how? If not, why?

  • Would you like to work in a shared space? Why/why not?

Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów i koleżanek. Alternatywnie pytania mogą być przedmiotem dyskusji ogólnoklasowej.

  1. W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę. 

  2. Uczniowie zapoznają się z filmem na forum klasy i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Film). Sprawdzają odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy.

  4. Uczniowie pracują w parach lub niewielkich grupach. Tworzą zasady etykiety pracy we wspólnej przestrzeni na podstawie podanych podpowiedzi w Exercise 4 (Film). Na koniec przedstawiają prace na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 45 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • What are the four most important things you need in a shared workplace?

  • Does coworking space seem the best workplace for you? Why or why not?

  • What are the positive aspects of working in a shared space?

Na koniec reprezentanci grup podsumowują dyskusje na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–3, 6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

Your school has an extra budget and has invited the students to share their opinions on how the money could be spent. You think that students would benefit from a co‑learning space. Write a post on your school’s blog and express your views. On the blog:

  • explain why the students need such a space;

  • present how they could use it;

  • describe two rules of the space;

  • suggest ways of arranging the space.

Your speech should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze:

Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Na podstawie filmu z e‑materiału uczniowie, pracując w parach, tworzą ulotkę informacyjną zawierającą 9 jednozdaniowych porad zachęcających do korzystania ze wspólnej przestrzeni, np.: If you choose to work in a coworking space on a computer, bring you own computer charger. Każde zdanie ulotki powinno odnosić się do odrębnego aspektu pracy wspomnianego w filmie.