Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Happy Birthday! / Sto lat!
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, I.6, I.14, II.2, II.5, III.4, V.2, V.3, V.8, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze świętowaniem urodzin.
Uczeń umie wymienić przedmioty potrzebne na przyjęciu urodzinowym.
Uczeń redaguje e‑mail na temat swojego przyjęcia urodzinowego.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat własnych urodzin.
Uczeń rozwija wiedzę na temat planowania przyjęcia urodzinowego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla ilustrację (Przeczytaj) i prosi uczniów o opisanie tego, co ilustracja przedstawia. Następnie pyta uczniów: Do you like celebrating birthdays? How do you celebrate? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają list Megan (Przeczytaj) i odpowiadają na pytania: Would you like to have a party like this? Why? Why not?
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Odpowiadają na forum klasy pełnymi zdaniami, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie w parach wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Odpowiedzi sprawdzane są przez cały zespół klasowy.
Uczniowie czytają list raz jeszcze i samodzielnie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach wpisują zdania zgodne z treścią tekstu w Exercise 5 (Przeczytaj). Ochotnicy prezentują propozycje zdań na forum klasy i zapisują je na tablicy.
Uczniowie, bez zerkania w treść listu, samodzielnie tworzą jak najdłuższą listę przedmiotów związanych z urodzinami, które zostały wymienione w tekście. Pracują na czas (5 min.). Po upływie tego czasu w parach porównują listy i sprawdzają pisownię użytych wyrazów z tekstem lub słownikiem.
Nadal pracując w parach, uczniowie na przemian podają koledze/koleżance słowo w języku polskim związane z urodzinami, a zadaniem tej osoby jest zapisanie usłyszanego słowa po angielsku i jego przeliterowanie.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie odpowiadają na forum klasy na pytania odnoszące się do zdjęcia wprowadzającego prezentację: What does the picture show? What do you do at your birthday parties? Po czym wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Podają i uzasadniają odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w parach Exercise 3 i 4 (Prezentacja multimedialna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w grupach trzy- lub czteroosobowych, planują zorganizowanie urodzin dla wybranej osoby, uwzględniając pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What can you use to decorate your house for a party?
What party game do you like?
What do guests have at your birthday parties?
Po zakończeniu pracy uczniowie porównują koncepcje na forum klasy. W trakcie pracy nauczyciel pomaga uczniom w znajdowaniu potrzebnego słownictwa.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): What does a perfect birthday party look like? Write about it to a friend from England. In your email: Your answer shouldn’t be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału, pionki do gry, plansze do gry w bingo, materiały plastyczne do wykonania planszy do gry w bingo.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel rozdaje plansze do gry w bingo, a uczniowie tworzą karty do gry. Na każdej planszy znajduje się sześć rysunków nawiązujących do słownictwa z prezentacji. Są one ułożone w dwóch rzędach. Uczniowie pracują w parach. Jedna osoba z pary jest odpowiedzialna za górny rząd, a druga za dolny rząd. Nauczyciel rozdaje pionki, wyświetla na tablicy poszczególne zdjęcia z prezentacji przedstawiające przedmioty/aktywności związane z urodzinami. Chętny uczeń nazywa przedmiot/aktywność. Jeżeli odkryty rysunek pojawia się na planszy, gracze zakrywają go pionkiem. Rozgrywka trwa do momentu, kiedy ostatnie pole zostanie zakryte. Uczniowie wołają wówczas: Bingo!