Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Bylniak
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Madame Tussaud Museum / Muzeum Madame Tussaud
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III
Treść nauczania – cele szczegółowe I.8, II.5, III.4, III.5, III.6, IV.3, V.1, V.3, V.5, V.6, V.8, IX.1, X, XIV
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące muzeum figur woskowych.
Uczeń używa wyrażeń umożliwiających kupno biletu wstępu do muzeum i innych tego typu instytucji.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Anglii e‑mail, w którym opowiada o wizycie w muzeum figur woskowych Madame Tussaud.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat muzeum figur woskowych.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat muzeum figur woskowych Madame Tussaud.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, praca z katalogiem interaktywnym)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica multimedialna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Do you like visiting museums?Why/why not? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy wprowadzenie do sekcji Przeczytaj oraz zdjęcie Wax figure of Boris Johnson, the Prime Minister of the UK, odczytuje wprowadzenie i pyta: Have you heard about Madame Tussauds? What figures would you like to see there? Uczniowie odpowiadają, a następnie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Welcome to Madame Tussauds! Następnie, kolejne osoby w klasie odczytują zdania z Exercise 2 (Przeczytaj), a ochotnicy lub wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie stwierdzają czy dane zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie samodzielnie na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Następnie, nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie pracują w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Przeczytaj): Would you like to visit Madame Tussauds? Why?/Why not?
Nauczyciel wyświetla wprowadzenie do sekcji multimedium i Exercise 1 (Katalog interaktywny). Uczniowie wspólnie, na forum klasy łączą wyrazy w ćwiczeniu.
Ochotnicy podchodzą do tablicy i odtwarzają kolejne nagrania z katalogu. Po każdym nagraniu uczniowie notują informacje na temat muzeów, które wykorzystają przy wykonywaniu ćwiczeń i ulotki w fazie podsumowującej.
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Katalog interaktywny). Uzasadniają je informacjami z notatek.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny).
Uczniowie w parach porządkują dialog w Exercise 4 (Katalog interaktywny). Następnie, w parach odgrywają krótkie scenki zakupu biletu: jedna osoba jest bileterem, a druga osobą odwiedzającą muzeum. Uczniowie zamieniają się rolami.
Uczniowie łączą wyrażenia z tłumaczenia w Exercise 5 (Katalog interaktywny). Sprawdzają odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie nauczyciel zasłania na tablicy angielskie wyrażenia, odczytuje ich polskie tłumaczenia i wyznacza kolejne osoby do podania angielskiej formy danego wyrażenia.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytanie z Exercise 6 (Katalog interaktywny): Which section of Madame Tussauds would you like to visit and why? Na koniec, chętni dzielą się opiniami na forum klasy.
Faza podsumowująca:
1. Uczniowie, korzystając z treści zamieszczonych w katalogu interaktywnym z e‑materiału, przygotowują w parach ulotkę zachęcającą młodzież do odwiedzenia muzeum. Następnie prezentują ulotki na forum klasy.
2. Uczniowie w niewielkich grupach rozmawiają na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): What is the difference between Madame Tussauds and other museums?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You visited a Madame Tussauds museum and decided to tell your friend in England about it. In the email write:
when you visited the museum and who was there with you;
what you liked the most;
what other museum you want to visit.
Write 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, uczniowie w parach tworzą dodatkowy slajd do katalogu, który zawiera ilustrację i wzorowany na katalogu opis wymyślonej przez nich samych/wymarzonej sekcji lub sali w muzeum Madame Tussauds, jaką chcieliby dodać do już istniejących.