Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska

Autorka scenariusza: Monika Ekert

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: I Love My Friends! / Uwielbiam swoich przyjaciół!

Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.8, 2.1, 2.2, 3.1, 4.1, 6.1, 6.5, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń umie powiedzieć, że uwielbia swoich przyjaciół.

  2. Uczeń wymienia aktywności, które można robić z przyjaciółmi.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija postawę koleżeńską.

  2. Uczeń kształci umiejętność pracy zespołowej.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje karty obrazkowe przedstawiające czynności: play games, play music, dance, have a party, eat snacks, drink lemonade.

Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania z zadania i jednocześnie pokazuje odpowiednie czynności. Dzieci naśladują nauczyciela.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. 

  2. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po zdaniach zawierających nazwy aktywności, które Mia wykonuje z przyjaciółmi. Prosi uczniów o powtórzenie każdego zdania o aktywnościach raz głośno, raz szeptem.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Odtwarza kolejne nagrania. Ochotnicy podchodzą do tablicy i łączą nagrania z rysunkami.

  4. Nauczyciel wyświetla Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie stają obok ławek. Nauczyciel odtwarza nagrania, a uczniowie stojąc wykonują gesty odpowiadające temu, co usłyszeli. Następnie siadają i słuchają nagrań ponownie, tym razem wybierając właściwe odpowiedzi na urządzeniach mobilnych.

  5. Uczniowie układają na tabletach puzzle z Exercise 1 (Film). Ochotnik nanosi rozwiązanie na tablicę.

  6. Nauczyciel wyświetla film z multimedium dwukrotnie, za drugim razem zatrzymuje w momentach, kiedy uczniowie mają wskazywać na poszczególne elementy na ilustracjach.

  7. Nauczyciel odtwarza kolejne nagrania z Exercise 2 (Film). Po każdym wskazuje pierwszy obrazek i pyta: Is this correct?, a dzieci odpowiadają.

  8. Nauczyciel odtwarza nagranie z Exercise 3 (Film), a uczniowie zaznaczają prawidłowe odpowiedzi na tabletach. Następnie, ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę. powtarza.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Na koniec zajęć nauczyciel proponuje uczniom zabawę. Dzieli klasę na pięć grup. Rozkłada na podłodze karty obrazkowe przedstawiające różne czynności, o których była mowa w lekcji. Wypowiada ich nazwy, poruszając tylko ustami, a przedstawiciel drużyny wskazuje właściwą kartę. Drużyna z największą liczbą odgadniętych wyrazów wygrywa.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: karty obrazkowe przedstawiające czynności: play games, play music, dance, have a party, eat snacks, drink lemonade

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie wykonują rysunek przedstawiający aktywność, którą najbardziej lubią robić z kolegami/koleżankami lub innymi bliskimi osobami.