Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autora: Kamil Kaliński
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Ziemia we Wszechświecie – powtórzenie
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres podstawowy/rozszerzony, klasa I
Podstawa programowa
Zakres podstawowy
II. Ziemia we Wszechświecie: Ziemia jako planeta, następstwa ruchów Ziemi, ciała niebieskie, Układ Słoneczny, budowa Wszechświata.
Uczeń:
1) charakteryzuje Ziemię jako planetę Układu Słonecznego;
3) przedstawia i porównuje ciała niebieskie tworzące Układ Słoneczny;
4) charakteryzuje budowę Wszechświata oraz stan jego poznania;
5) kształtuje wyobrażenie o ogromie i złożoności Wszechświata obserwując ciała niebieskie na zdjęciach i mapach kosmosu, prowadzi obserwacje gwiazdozbiorów nieba północnego, dostrzega piękno i harmonię Wszechświata oraz Ziemi widzianej z kosmosu.
Zakres rozszerzony
II. Obserwacje astronomiczne i współczesne badania Wszechświata: wysokość górowania Słońca, wyznaczanie współrzędnych geograficznych, fazy Księżyca, zaćmienia Słońca i Księżyca, osiągnięcia badawcze w eksploracji Wszechświata.
Uczeń:
3) wyjaśnia występowanie faz Księżyca, zaćmień Słońca i Księżyca oraz oddziaływanie Księżyca i Słońca na powstawanie pływów;
4) prezentuje teorię heliocentryczną Mikołaja Kopernika, znaczenie współczesnych metod badań kosmicznych oraz osiągnięcia naukowców, w tym Polaków, w poznawaniu Wszechświata;
5) przyjmuje postawę współodpowiedzialności za przyszłość planety Ziemi.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje obywatelskie.
Cele operacyjne
Uczeń:
omawia budowę Wszechświata i teorię dotyczącą jego powstania,
omawia budowę Układu Słonecznego i teorię dotyczącą powstania jego oraz Ziemi,
porównuje założenia teorii geocentrycznej i heliocentycznej oraz ocenia ich prawdziwość,
charakteryzuje Ziemię jako planetę Układu Słonecznego oraz jej wzajemne relacje ze Słońcem i Księżycem,
przedstawia współczesne metody badań kosmicznych i osiągnięcia w poznawaniu Wszechświata,
wykonuje obliczenia astronomiczne z wykorzystaniem różnych jednostek odległości,
podejmuje refleksję dotyczącą ogromu i harmonii Wszechświata.
Strategie nauczania: konektywizm
Metody nauczania: dyskusja, praca z e‑materiałem, pogadanka, stacje zadaniowe
Formy zajęć: praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, projektor multimedialny (lub tablety z dostępem do internetu), zeszyt przedmiotowy
Materiały pomocnicze
Atlas gwiazd: stellarium‑web.org, [online], dostępny w internecie: https://stellarium-web.org/ (dostęp 27.10.2021).
Atlas zaćmień Słońca i Księżyca na stronie NASA: eclipse.gsfc.nasa.gov, [online], dostępny w internecie: https://eclipse.gsfc.nasa.gov/eclipse.html (dostęp 27.10.2021).
Rybka E., Astronomia ogólna, PWN, Warszawa 1978.
Strona internetowa NASA z wizualizacjami faz Księżyca: svs.gsfc.nasa.gov, [online], dostępny w internecie: https://svs.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/details.cgi?aid=4000 (dostęp 27.10.2021).
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności).
Sprawdzenie zadania domowego.
Dialog z uczniami mający na celu podsumowanie ostatniej lekcji.
Przedstawienie celów lekcji.
Faza realizacyjna
Nauczyciel prowadzi dialog z uczniami na temat piękna, złożoności i harmonii Wszechświata.
Następnie nauczyciel dzieli uczniów na pięć grup, rozdaje im po jednym zestawie zadań w kopercie i objaśnia, na czym polega metoda stacji zadaniowych. Każda z grup podchodzi do jednego stanowiska (stacji), np. grupa 1 do stacji 1, grupa 2 do stacji 2 itd. Stację stanowi stolik, koperta z zadaniami i tablet z wyświetlonym na nim e‑materiałem – treści dla zakresu podstawowego i rozszerzonego oznaczono w części „Przeczytaj” i grafice interaktywnej. Każda z grup ma za zadanie wykonać polecenie zawarte w kopercie. Uczniowie zapisują odpowiedzi na osobnych arkuszach papieru. Wszystkie grupy pracują w tym samym czasie. Kiedy któraś z grup wykona zadanie z pierwszej stacji, sygnalizuje to i zamienia się miejscami z inną grupą, która również skończyła wykonywać zadanie. Praca w grupie trwa tak długo, aż uczniowie wykonają wszystkie polecenia. Grupy nie wymieniają się między sobą informacjami.
Po zakończonej pracy nauczyciel prosi wybrane grupy o przedstawienie na forum klasy odpowiedzi do danego polecenia. Następuje wówczas klasowa dyskusja, nad przebiegiem której czuwa nauczyciel.
Następnie uczniowie dyskutują na temat postawy współodpowiedzialności za przyszłość naszej planety.
W kolejnej części lekcji nauczyciel wyświetla na tablicy zadania z bloku ćwiczeń interaktywnych. Wskazani uczniowie podchodzą do tablicy i rozwiązują je.
Faza podsumowująca
Każda z grup przygotowuje po jednym podsumowującym pytaniu. Następnie chętni uczniowie z innych grup udzielają na nie odpowiedzi na forum klasy.
Nauczyciel nagradza aktywnych uczniów, ocenia pracę w grupach i przypomina cele zajęć.
Pożegnanie i zaproszenie na kolejną lekcję.
Praca domowa
Wykonanie krzyżówki dotyczącej treści związanych z tym e‑materiałem.
Opcjonalnie można także prosić o zapoznanie się z kolejnym tematem lekcji (w przypadku blended learning).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Grafika interaktywna może posłużyć w fazie realizacyjnej oraz podsumowującej, a także po lekcji (w celu utrwalenia wiadomości). Może także znaleźć swoje zastosowanie na innych lekcjach z zakresu geografii astronomicznej (zakres podstawowy i rozszerzony: II).
Polecenia w kopertach
Stacja 1. Zapoznajcie się z punktem 1 z części „Przeczytaj”. Następnie na arkuszu papieru:
wymieńcie trzy różnice między teorią geocentryczną i teorią heliocentryczną,
zapiszcie przykłady założeń teorii heliocentrycznej, co do których dziś już wiemy, że są nieprawdziwe,
narysujcie schemat zależności między jednostkami odległości w astronomii,
narysujcie graficzny schemat obrazujący teorię powstania Wszechświata,
zapiszcie podobieństwa i różnice między gwiazdozbiorem a galaktyką.
Stacja 2. Zapoznajcie się z punktem 2 z części „Przeczytaj”. Następnie na arkuszu papieru:
narysujcie kopertę i dokładny adres Ziemi (obejmujący m.in. galaktykę, do której należy),
narysujcie graficzny schemat obrazujący teorię powstania Układu Słonecznego,
narysujcie graficzny schemat obrazujący budowę Układu Słonecznego.
Stacja 3. Zapoznajcie się z punktem 3 z części „Przeczytaj”. Następnie na arkuszu papieru:
sporządźcie tabelę, w której porównacie, w jaki sposób poznawano Wszechświat kiedyś i obecnie,
narysujcie mapę myśli obrazującą najważniejsze postacie związane z poznawaniem Wszechświata, uwzględnijcie również Polaków,
wybierzcie najważniejszy - Waszym zdaniem - lot kosmiczny i uzasadnijcie swój wybór,
w formie graficznej przedstawicie najważniejsze wydarzenia z Kalendarza Kosmicznego.
Stacja 4. Zapoznajcie się z grafiką interaktywną. Następnie na arkuszu papieru:
wyjaśnijcie, dlaczego Ziemia jest wyjątkową planetą,
określcie, jaki kształt ma nasza planeta i wymieńcie jej główne wymiary,
w formie graficznej przedstawcie metodę pomiaru Ziemi Eratostenesa,
w formie graficznej porównajcie sfery Słońca i Ziemi.
Stacja 5. Zapoznajcie się z grafiką interaktywną. Następnie na arkuszu papieru:
wyjaśnijcie, jakie są różnice między miesiącem syderycznym, synodycznym i gwiazdowym,
sporządźcie mapę myśli, na której przedstawicie zależności między fazami Księżyca a pływami morskimi,
w formie graficznej udowodnijcie zależność między wysokością Gwiazdy Polarnej a szerokością geograficzną miejsca jej obserwacji,
w formie komiksu przedstawcie scenariusze przyszłości życia ludzkości za 5 mld lat.