Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Krystyna Wosińska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Na czym polega bilans cieplny? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne: Zakres podstawowy Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna (dostrzeganie i definiowanie problemów) |
Metody nauczania: | - wykład informacyjny, |
Formy zajęć: | - praca w parach, |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia |
Materiały pomocnicze: | e‑materiały „Jak definiujemy przemianę fazową”, „Ciepło parowania”, „Jak definiujemy ciepło właściwe”, „Jak definiujemy ciepło przemiany fazowej?” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca | |
• Wprowadzenie zgodnie z treścią e‑materiału. | |
Faza realizacyjna | |
Nauczyciel wprowadza pojęcie bilansu cieplnego, podkreślając jego związek z zasadą zachowania energii. Następnie pyta uczniów, w jakich procesach ciepło jest pobierane, a w jakich oddawane. Uczniowie zgłaszają swoje pomysły. Uczniowie, z pomocą nauczyciela, układają bilans cieplny dla przykładu, w którym do filiżanki z chłodną wodą, dolano gorącej wody. Zapisują, w tabeli na tablicy, ciepła pobrane i oddane w różnych procesach termodynamicznych. Następnie uczniowie w parach rozwiązują zadanie, którego treść informuje, że do szklanki z wodą wrzucono kostki lodu. Uczniowie oglądają film‑samouczek i w parach wykonują polecone w nim obliczenia. | |
Faza podsumowująca | |
Uczniowie oceniają stopień przyswojonej wiedzy, rozwiązując indywidualnie zadania 1‑3. W razie potrzeby nauczyciel pomaga uczniom. | |
Praca domowa | |
Zadania (obowiązkowo) 4, (do wyboru) jedno z zadań 5 - 8. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium bazowe można wykorzystać na lekcji lub być ono wykorzystane przez uczniów po lekcji do powtórzenia i utrwalenia materiału. |