Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Ela Borowiec, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Do You Spend or Save Money? / Czy wydajesz, czy oszczędzasz pieniądze?
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.5, III.4, V.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń zna i stosuje słownictwo związane z pieniędzmi i ich dysponowaniem.
Uczeń potrafi opisać swój sposób zarządzania kieszonkowym.
Uczeń potrafi opisać, w jaki sposób nastolatki wydają kieszonkowe.
Cele motywacyjne:
Poszerzenie kompetencji językowych o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat pieniędzy i dysponowania nimi.
Kształtowanie świadomości i krytycznego myślenia na temat konsumpcjonizmu.
Kształtowanie świadomości dotyczacej racjonalnego gospodarowania pieniędzmi.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie z początku sekcji Przeczytaj i pyta uczniów: You have 50 PLN to spend. What do you buy? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do czytania tekstu uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba realizuje zadanie na tablicy multimedialnej.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst i samodzielnie wykonali Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasowym, cytując odpowiedni fragment tekstu.
Uczniowie czytają tekst i w parach wykonują Exercise 3. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną. Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasowym.
Uczniowie, nie zaglądając do tekstu, samodzielnie starają się wykonać Exercise 4. Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Nauczyciel w wyświetlonym na tablicy tekście czytanki podkreśla zdania: Teenagers also like entertainment. They want to go to a cafe or a restaurant with their friends. Many of them buy tickets to museums, art galleries, or cinemas. Odczytuje je i pyta: Is this true about you? What cafes/restaurants/museums/art galleries/cinemas do you go to? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie w parach analizują wyrażenia umieszczone w słowniku i odszukują w czytance zdania, w których te wyrazy występują. Następnie w parach sprawdzają stopień opanowania podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem kolegi jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a drugi tłumaczy wyrażenie na angielski. Nauczyciel na forum klasy pyta, które wyrazy były trudne, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby spojrzeli na zdjęcie (Prezentacja multimedialna) i pyta: What do you think about your spending habits? Rate them from 1–5 (1 – very bad, 5 – very good). Uczniowie odpowiadają na forum klasowym.
Uczniowie wykonują samodzielnie Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę interaktywną.
Uczniowie analizują prezentację multimedialną i samodzielnie wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Odpowiedzi omawiane są na forum klasowym.
Uczniowie ponownie analizują prezentację multimedialną, a następnie wykonują Exercise 3 i 4 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, po czym nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a nauczyciel wskazuje i omawia błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Ustnie odpowiadają na pytania. Mogą zadawać dodatkowe pytania, tak aby uzyskać od kolegi/koleżanki jak najbardziej szczegółowe informacje.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2–6 (Sprawdź się)
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email about your spending habits to a friend from England. In the email:
tell him/her what you usually buy;
inform him/her where you go out with your friends;
explain what you are saving money on.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, korzystając z informacji zawartych w prezentacji multimedialnej, uczniowie przygotowują plakat na temat sposobów gospodarowania pieniędzmi przez nastolatki. Na następnej lekcji wybrane osoby prezentują plakaty, a pozostała część klasy zadaje pytania do prezentujących dotyczące ich podejścia do gospodarowania pieniędzmi.