Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Marta Hilgier
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What’s in a Name? / Co oznacza twoje imię?
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.5, II.1, II.5, III.4, V.1, V.2, V.5, VII.1, VII.3, VII.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z imionami i ich pochodzeniem.
Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić swoje preferencje w kwestii imion.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje świadomość znaczenia imion i potrzebę identyfikacji z własnym imieniem.
Uczeń rozwija refleksję na temat własnego charakteru i zgodności historii imienia z cechami osobowości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy, Webquest, projekt)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel sprawdza etymologię imion uczniów, którzy chodzą do jego klasy, oraz etymologię swojego imienia.
Nauczyciel zapisuje swoje imię na tablicy i mówi: Today we are going to talk about names and nicknames? My name is X, it comes from Latin and means Y. Do you know what your names mean? Tutaj nauczyciel może podać trzy przykłady imion uczniów. Następnie pyta: Do you like your names? Why? Why not? Would you like to have a different name?
W ramach przygotowania do pracy z tekstem uczniowie na urządzeniach mobilnych łączą wyrazy z ich tłumaczeniami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst All About Names i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi i uzasadniają je, odnosząc się do odpowiednich fragmentów tekstu.
Uczniowie uzupełniają na tablicy Exercise 4 (Przeczytaj).
Uczniowie, pracując w grupach trzy-, czteroosobowych, rozmawiają o popularnych i mało popularnych imionach. Nauczyciel zapisuje na tablicy pytania:
Each generation has its popular names: What are the most popular names in your generation?
What are your parents and grandparents names?
Which are the most Polish sounding names?
Which are the most international sounding names?
What is the strangest name you’ve ever heard?
Następnie reprezentanci grup podsumowują dyskusje, a nauczyciel nanosi listę imion na tablicę. Nauczyciel może dodatkowo poprosić, żeby uczniowie napisali w domu streszczenie dyskusji w formie kilku zdań twierdzących.
W ramach wprowadzenia do pracy z nagraniem uczniowie rozwiązują na wyścigi krzyżówkę w Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy.
Uczniowie słuchają nagrania po raz drugi i wykonują Exercise 3 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 4 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie, pracując w parach, wyszukują w internecie znaczenie imienia kolegi/koleżanki z pary. Polecenie: Work in pairs. Search the web for the meaning of the name of your partner. Then, tell them about what you’ve found. Opowiadają sobie nawzajem o znaczeniu imienia kolegi/koleżanki z pary. Po czym mogą na forum klasy powiedzieć, czy podoba im się znaczenie ich imienia. W razie problemów lub w celu weryfikacji nauczyciel korzysta z materiałów, które przygotował przed lekcją.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What kind of names do you like and why?
What are the examples of traditional names?
What language does the name Lindiwe come from?
Nauczyciel może dodać do zestawu następujące pytania:
What famous people share your name?
Do you have nicknames? What are your nicknames at home/at school/online? Where did they come from?
Uczniowie relacjonują wypowiedzi kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email about names to a friend from England. In the email:
discuss the types of names that parents usually pick from;
explain the latest trends in children’s names;
inform your friend what type of name you have (e.g. traditional or modern).
Your answer should be 50–120 words long.
Dodatkowo nauczyciel może poprosić uczniów o wykonanie klasowego projektu w formie kolażu, ze zdjęciami uczniów i opisami znaczenia i pochodzenia ich imion. Pracę można zorganizować w ten sposób, że każdy z uczniów w domu przygotowuje opis swojego imienia (lub imienia kolegi/koleżanki z pary) i zdjęcie, a następnie uczniowie wykonują kolaż w klasie.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą zestaw 8 pytań (po dwa do każdego nagrania). Na następnej lekcji uczniowie, pracując w parach, zadają pytania i na nie odpowiadają.