Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Olewińska‑Bylniak
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: World Water Day / Światowy Dzień Wody
Grupa docelowa: klasa 8 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, II.5, III.4, V.1, V.2, V.6, VIII.2, VIII.3
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu ekologii zasobów wody.
Uczeń wymienia sposoby oszczędzania wody.
Uczeń potrafi zredagować wpis na blog, w którym prezentuje ciekawostki na temat wody.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat ochrony środowiska, zwłaszcza wodnego.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat ochrony środowiska wodnego i ekologicznego stylu życia.
Uczeń rozwija postawę obywatelskiej odpowiedzialności za ochronę zasobów naturalnych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z filmem, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel kieruje uwagę uczniów na grafikę w sekcji Przeczytaj i pyta: Why is water important for the planet?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Why Do We Need World Water Day? i odpowiedź na pytanie: What is World Water Day? When was it inaugurated? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie czytają cały tekst Why Do We Need World Water Day? i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie czytają tekst ponownie i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicy. Uczniowie porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie słuchają nagrań do Exercise 4 (Przeczytaj) i wybierają prawidłowe odpowiedzi. Następnie podają je na forum klasy.
Uczniowie odpowiadają w parach na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj), a następnie chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach lub niewielkich grupach i przygotowują ulotkę na okoliczność obchodów Światowego Dnia Wody w szkole. Mogą zapisać sposoby na oszczędzanie wody w punktach lub stworzyć, z pomocą nauczyciela, bardziej przekonujący sposób skłonienia rówieśników do oszczędzania wody. Nauczyciel może też zachęcić uczniów, by przygotowali ulotkę w dwóch językach, po angielsku i po polsku. Na koniec uczniowie dzielą się na forum klasy efektami swojej pracy.
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają film i wykonują Exercise 2 (Film), podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie ponownie oglądają film i wykonują Exercise 3 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach i wykonują wpis na blog zgodnie z poleceniem w Exercise 4 (Film). Następnie prezentują wpisy na forum klasy.
Alternatywnie uczniowie mogą wrócić do projektu ulotki stworzonej w punkcie 6 fazy realizacyjnej i nanieść poprawki lub uatrakcyjnić projekt poprzez włączenie ciekawostek na temat wody.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno wybrane ćwiczenie z Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
There is a World Water Day celebration in your school. In an email to a friend in England:
share one interesting fact about water;
explain why we need to take care of the planet's water;
write about what you are doing to save water.
Write 50–120 words.
Materiały pomocnicze:
Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, bazując na informacjach z filmu, przygotowują mapę pojęć wokół węzła water, w której umieszczają kluczowe słownictwo dotyczące wody. Nauczyciel może podpowiedzieć, by uwzględnili takie podwęzły, jak fresh water, salt water, states. Na kolejnej lekcji każdy uczeń wymienia się przygotowaną przez siebie mapą z kolegą/koleżanką i tworzy wypowiedź, w której stosuje jak najwięcej wyrażeń z mapy.