Autorka e‑materiału: Marta Mrozik

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Yummy Pancakes / Pyszne naleśniki

Grupa docelowa: klasa 3 szkoły podstawowej

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.6, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 5.3, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń wymienia przedmioty kuchenne potrzebne do zrobienia pankejków.

  2. Uczeń nazywa składniki potrzebne do zrobienia pankejków.

  3. Uczeń opisuje czynności, które po kolei wykonuje się przy smażeniu pankejków.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń dowiaduje się, jak przygotowuje się pankejki.

  2. Uczeń rozwija zainteresowanie gotowaniem i postawę samodzielności.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem/filmem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (zabawa z kartami obrazkowymi, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje kosz z produktami i przedmiotami, które pojawiają się w e‑materiale lub karty obrazkowe przedstawiające produkty i przedmioty. Zestawy plastikowych/papierowych miseczek, kubeczków i łyżek, milk, flour, eggs, baking powder, oil, sugar, bowl, cup, spoon, pan lub karty obrazkowe przedstawiające te produkty. Prawdziwe produkty są zalecane, bo na ilustracjach trudno odróżnić sól, cukier, mąkę i proszek do pieczenia.

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Do you like cooking? Do you like pancakes? Informuje, że lekcja będzie poświęcona naleśnikom i pankejkom (amerykańskim naleśnikom podobnym do racuchów) i prezentuje kolejne produkty i przedmioty z Exercise 1 (Przeczytaj) – jajko, mąkę, cukier, sól, mleko i kubek – mówiąc: We need these to make pancakes. Prosi uczniów o nazwanie produktów i przedmiotów i o powtórzenie każdej nazwy.

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj) i odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają je chórem.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel dwukrotnie odtwarza nagranie historyjki (Przeczytaj), a uczniowie śledzą tekst na tablicy lub na urządzeniach mobilnych.

  2. Nauczyciel odtwarza nagranie raz jeszcze, zatrzymując je na zdaniach zawierających nazwy produktów i przedmiotów. Następnie wykłada na biurko produkty i przedmioty wymienione w dialogach. Wskazuje je kolejno i prosi o nazwanie, a uczniowie odpowiadają chórem. Następnie nauczyciel prosi dzieci o zamknięcie oczu i usuwa jeden przedmiot lub produkt. Po otwarciu przez uczniów oczu pyta: What is missing? Dzieci naradzają się w parach i zgłaszają do odpowiedzi.

  3. Nauczyciel odtwarza nagranie ponownie, tym razem zatrzymując je na wyrażeniach z heat, add, mix, flip, crack. Prosi uczniów o powtarzanie słów i wykonywanie gestów ilustrujących czynności, np.: Show me how you crack an egg. Następnie uczniowie stają w kole, a nauczyciel wydaje polecenia z ww. czasownikami – zadaniem dzieci jest pokazać daną czynność.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj), a uczniowie, pracując w parach, słuchają nagrania i wybierają właściwą ilustrację na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  5. Uczniowie porządkują litery w wyrazy w Exercise 3 (Przeczytaj) na urządzeniach mobilnych. Następnie ochotnicy nanoszą je na tablicę pod dyktando wybranych przez nauczyciela uczniów, którzy literują dany wyraz, tak aby ochotnik przy tablicy poprawnie go zapisał.

  6. Uczniowie stają obok ławek. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Film). Zadaniem uczniów jest wybrać niepasujący wyraz w ten sposób, że jeśli za niepasujące uznają słowo pierwsze, muszą klasnąć raz, jeśli drugie – klasnąć dwa razy, jeśli trzecie – klasnąć trzy razy. Ochotnicy nanoszą pojedyncze odpowiedzi na tablicę.

  7. Nauczyciel wyświetla film na tablicy (Film). Odtwarza go dwa razy. Przy odtwarzaniu po raz drugi, nauczyciel prosi uczniów, by udawali, że oni również robią naleśniki. Dzieci jednocześnie z filmem - pokazują poszczególne czynności: wsypywanie mąki, rozbijanie jajek, mieszanie składników, przewracanie naleśników itd. Następnie nauczyciel prosi, żeby uczniowie, pracując w parach, uporządkowali na urządzeniach mobilnych zdania w Exercise 2 (Film). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  8. Uczniowie pracują w parach. Jedna osoba pokazuje czynność z Exercise 2 (Film) a druga odgaduje, o które zdanie z ćwiczenia chodzi, i je odczytuje. Następnie uczniowie zamieniają się rolami.

* Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie uzupełniają na urządzeniach mobilnych zdania w Exercise 3 (Film), a następnie ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  2. Uczniowie oglądają film raz jeszcze. Następnie, pracując w parach, „smażą naleśniki”. Każda para dostaje od nauczyciela zestaw dwóch miseczek i plastikowych lub papierowych narzędzi do gotowania (łyżkę, kubeczek). Jedna osoba wydaje polecenia (put one cup of flour into a bowl), a druga, korzystając z narzędzi i wyobrażonych składników, wykonuje gesty nasypywania mąki, soli itd. Następnie uczniowie zamieniają się rolami.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Kosz z produktami i przedmiotami, które pojawiają się w e‑materiale (milk, flour, eggs, baking powder, oil, sugar, bowl, cup, spoon, pan) lub karty obrazkowe przedstawiające produkty i przedmioty. Zestawy plastikowych/papierowych miseczek, kubeczków i łyżek.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie tworzą ilustrowany przepis na pankejki w formie plakatu. Przepisują kolejne polecenia z przepisu, zastępując nazwy produktów i narzędzi kuchennych ich ilustracjami.