Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Weather Records / Rekordy pogodowe

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, II.2, II.4, II.5, III.4, III.5, V.2, V.3, V.6, X

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu ekstremalnych zjawisk pogodowych.

  2. Uczeń opisuje miejsca znane z ekstremalnych temperatur: Dolinę Śmierci i Oymyakon.

  3. Uczeń wymienia i opisuje ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak tornado, powódź, burza śnieżna, i ich miejsca występowania.

  4. Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail, w którym opisuje ostatnio odwiedzone miejsce, gdzie panują ekstremalne zjawiska pogodowe.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o ekscytujących zjawiskach pogodowych.

  2. Uczeń wzbogaca wiedzę na temat zjawisk pogodowych.

  3. Uczeń rozwija ciekawość świata.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What weather conditions do you consider dangerous or extreme? What is the hottest place on Earth? What is the coldest place on Earth? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują polecenie w Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Decide Which Extreme Temperature Spot You Want to Visit i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy oraz uzasadniają je, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, odwołując się do odpowiednich fragmentów tekstu.

  3. Uczniowie wykonyją Exercise 4 (Przeczytaj). Pracując w parach, rozmawiają na temat tego, jak należy przygotować się do wizyty w Dolinie Śmierci i w Oymyakon: How should you prepare for a visit in Death Valley and Oymyakon? What should you take? Why? Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel zapisuje sugestie na tablicy. Pozostali uczniowie dodają sugestie ze swoich list porad.

  4. Uczniowie odpowiadają na forum klasy na pytania: What extreme weather phenomena do we experience in Poland? Where? What are the consequences?

  5. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie oglądają prezentację i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Uzasadniają odpowiedzi zgodnie z informacjami z prezentacji.

  7. Uczniowie ponownie oglądają prezentację i wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.

  8. Uczniowie pracują w parach lub niewielkich grupach i tworzą wpis na blog według instrukcji z Exercise 4 (Sprawdź się): You run a blog about travelling. Create a blog entry recommending a place famous for extreme weather. Pracę poprzedzają poszukiwaniami informacji w internecie. Nauczyciel powinien przygotować listę sugestii takich miejsc, by móc wskazać uczniom kierunek poszukiwań.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. W parach odpowiadają na pytania: Would you like to go on a tornado hunting trip? Why? Why not?

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2, 3, 5–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną według polecenia z Exercise 8 (Sprawdź się): Do you think a visit to a location famous for extreme weather is a good idea? Answer this question focusing on:

  • what you think advantages of such trip are and why;

  • what you see as disadvantages and why;

  • what preparations you consider necessary before going on such a trip and why.

Write three sentences regarding each bullet point above.

  1. Uczniowie przygotowują pracę pisemną według polecenia z Exercise 9 (Sprawdź się): You have recently visited a place famous for records of the most extreme weather. Write an email to your friend from the UK about your trip. In your email:

  • explain why you decided to go on the trip;

  • list the preparations you made and the precautions you took;

  • write about the most useful thing during the trip;

  • express your impression of the trip and say whether you would recommend it or not and why.

Your answer should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Na podstawie prezentacji multimedialnej uczniowie tworzą 10 pytań – po jednym do każdego slajdu. Na kolejnej lekcji pracują w parach, zadają sobie pytania i na nie odpowiadają.