Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Technology at Home / Technologia w domu

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, II.2, III.1, III.4, V.5, V.6, VIII.3, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze sprzętem domowym.

  2. Uczeń potrafi opisać, w jaki sposób nowoczesne urządzenia domowe ułatwiają codzienne życie.

  3. Uczeń potrafi wymienić najczęściej używane przez siebie urządzenia i uzasadnić, które z nich uważa za najbardziej użyteczne.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija świadomość wpływu techniki na życie codzienne.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat urządzeń ułatwiających codzienne życie.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. podejście humanistyczne

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  9. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie urządzeń domowych z e‑materiału i pyta uczniów: What do you see in the picture? Which home appliance is the most useful in your opinion? Why? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z ilustracjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Make Your Life Easier! i wstawiają nazwy urządzeń w odpowiednie luki w Exercise 2 (Przeczytaj). Następnie czytają tekst ponownie i łączą wyrażenia z ilustracjami w Exercise 3 (Przeczytaj). Odnajdują w tekście i cytują zdania, w których użyto tych wyrażeń.

  2. Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 4 (Przeczytaj), odczytują zdania na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie pracują w parach i zadają sobie na przemian zagadki. Jedna osoba opisuje urządzenie z tekstu, nie podając nazwy, a druga musi zgadnąć, o które urządzenie chodzi. 

  4. Uczniowie rozmawiają w grupach trzy-, czteroosobowych i odpowiadają na pytania: Which home appliance from the text do you use most often and why? Which home appliance from the text could you not live without and why? Po zakończeniu rozmów uczniowie głosują na forum klasy na najbardziej niezbędne ich zdaniem urządzenie domowe.

  5. W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 oraz 2 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  6. Uczniowie wraz z nauczycielem analizują ilustrację interaktywną. Nauczyciel może zapytać uczniów, które z urządzeń uważają za najbardziej potrzebne.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 oraz 5 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Następnie pracują w parach. Zakrywają nazwy urządzeń. Uczeń A czyta definicję urządzenia, a Uczeń B podaje jego nazwę i literuje słowo. Później zamieniają się rolami.

  2. Uczniowie, pracując w parach, wymyślają urządzenie marzeń, które wyręczy ich w jakichś obowiązkach lub zapewni rozrywkę (podobnie jak kino domowe z ilustracji interaktywnej). Tworzą opis urządzenia i jego funkcji i przedstawiają wyniki pracy zespołowi klasowemu. Nauczyciel pomaga uczniom w znalezieniu potrzebnego słownictwa. Po zakończeniu prezentacji uczniowie mogą zagłosować na najbardziej pomysłowy projekt.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 4‑8 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): A few weeks ago, your parents asked you to do more chores so you started using home appliances. In your blog write about:

  • two appliances you use the most often;

  • a device you don't need and why;

  • an appliance you would like to have and why.

Your answer should be between 30–50 words. Sign as XYZ.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie tworzą krzyżówkę z 5 wyrazami z tekstu i z ilustracji interaktywnej dotyczącymi urządzeń domowych. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami w parach i rozwiązują je.