Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autora: Magdalena Fuhrmann
Przedmiot: geografia
Temat lekcji: Analiza tempa zmian liczby ludności za pomocą wskaźnika dynamiki
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres podstawowy, klasa II
Podstawa programowa:
Zakres podstawowy: VIII. Przemiany struktur demograficznych i społecznych oraz procesy osadnicze: rozmieszczenie i liczba ludności, przemiany demograficzne, migracje, zróżnicowanie narodowościowe, etniczne i religijne, kręgi kulturowe, sieć osadnicza, procesy urbanizacji, rozwój obszarów wiejskich.
Uczeń:
analizuje i wyjaśnia zmiany liczby ludności świata oraz przestrzenne zróżnicowanie wielkości wskaźników: urodzeń zgonów i przyrostu naturalnego.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje sposoby oceny tempa zmian liczby ludności,
opisuje budowę wskaźnika dynamiki zmian liczby ludności,
stosuje i intepretuje wskaźnik dynamiki liczby ludności.
Strategie nauczania: asocjacyjna
Metody i techniki nauczania: blended learning, IBSE,
Forma zajęć: praca w grupach
Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, projektor multimedialny, zeszyt przedmiotowy
Materiały pomocnicze
M. Okólski, Demografia. Podstawowe pojęcia, procesy i teorie w encyklopedycznym zarysie, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2005.
M. Okólski, Reprodukcja ludności a modernizacja społeczeństwa: polski syndrom, Książka i Wiedza, Warszawa 1988.
PRZEBIEG LEKCJI
Uczniowie na poprzedniej lekcji otrzymują polecenie przeczytania e‑materiału. Każdy uczeń przygotowuje tabelę z danymi dotyczącymi liczby ludności wybranego województwa w latach 2000–2017. Nauczyciel powinien wcześniej zapoznać uczniów z Bankiem Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego w celu prawidłowego przygotowania danych do analiz.
Faza wprowadzająca
Przedstawienie celów lekcji.
Faza realizacyjna
Nauczyciel kolejno omawia zagadnienia przedstawione w e‑materiale.
Po przedstawieniu i wyjaśnieniu treści lekcji, nauczyciel w formie ustnej weryfikuje zrozumienie materiału przez uczniów. Uczniowie zapoznają się z filmem samouczkiem, w którym znajdują się informacje o sposobie obliczania wskaźnika dynamiki liczby ludności.
Nauczyciel dzieli uczniów na mniejsze grupy. W grupach uczniowie obliczają wskaźniki tempa zmian liczby ludności dla wybranych województw (na podstawie przygotowanych w domu danych).
Podczas dyskusji wewnątrz grup uczniowie porównują uzyskane wyniki.
Każda grupa prezentuje na forum klasy uzyskane wyniki.
Uczniowie zgłaszają także kwestie, które są dla nich niezrozumiałe i wspólnie podczas dyskusji próbują znaleźć odpowiedzi na stawiane pytania. Nauczyciel w tej części lekcji pełni rolę moderatora, celem jest wzajemne uczenie się uczniów od siebie.
Uczniowie wykonują ćwiczenia zawarte w materiale.
Faza podsumowująca
Przypomnienie celów lekcji.
Podsumowanie wiedzy zaprezentowanej na lekcji.
Utrwalenie najważniejszych pojęć, szczególnie tych, które sprawiały uczniom najwięcej problemów podczas zajęć.
Ocena pracy uczniów podczas lekcji.
Praca domowa
Wykonanie ćwiczenia nr 5 i 8.
Przygotowanie krótkiej wypowiedzi pisemnej na temat zmian liczby ludności w wybranym mieście w latach 2000–2017. W pracy należy wykorzystać wskaźnik dynamiki.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Film samouczek zawarty w e‑materiale może być wykorzystany podczas powtórzenia materiału całego działu „Przemiany struktur demograficznych i społecznych oraz procesy osadnicze” (zakres podstawowy: VIII.), a także podczas omawiania wykorzystania rozmaitych wskaźników w geografii.