Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Katarzyna Piotrowska
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Hydroponics: Sci‑Fi or the Farming of the Future? / Hydroponika – science fiction czy rolnictwo przyszłości?
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.12, I.13, III.4, III.7, V.5, V.8, V.10, V.12, V.13, VII.4, VII.15, VIII.1, XI, XII
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu bezglebowej uprawy roślin.
Uczeń potrafi napisać rozprawkę o tym, czy rolnictwo hydroponiczne jest przyszłościowym kierunkiem w rolnictwie, czy też fikcyjną ideą.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat bezglebowej uprawy roślin.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat bezglebowej uprawy roślin.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, praca z animacją)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pisze na tablicy wyraz hydroponics i pyta uczniów, co wiedzą na ten temat. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają dwa pierwsze akapity tekstu Hydroponics: Sci‑Fi or the Farming of the Future? i odpowiadają na na forum klasy na pytanie nauczyciela: In what way is being ‘eco’ synonymous with ‘pro‑future’?
Uczniowie pracują w dwóch grupach: grupa A zapoznaje się z dwoma kolejnymi akapitami tekstu, grupa B czyta pozostałe dwa akapity. W ramach grup A i B uczniowie omawiają najistotniejsze kwestie poruszone we fragmentach, które przeczytali.
Uczniowie pracują w parach (uczeń z grupy A i uczeń z grupy B) i dzielą się informacjami dotyczącymi hydroponiki, które zdobyli, czytając przydzielone im fragmenty tekstu. Na koniec nauczyciel pyta, czego uczniowie dowiedzieli się od kolegi/koleżanki. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: uczniowie realizują zadania ustnie, w parach.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je, odwołując się do treści ilustracji.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Ilustracja interaktywna). Odpowiedzi sprawdzane są w parach i na forum klasy. Dodatkowo uczniowie mogą w parach przećwiczyć słownictwo, którym uzupełnili te zadania. Zadają sobie na zmianę pytania do każdego ze zdań w taki sposób, żeby w odpowiedzi padło słowo, jakim uzupełnili lukę (np.: Hydroponics is characterised by {#predictability} because all the plants are continually monitored. – What is hydroponics characterised by?).
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w parach Exercise 8 (Sprawdź się). Zwracają uwagę na to, aby w wypowiedziach używać poznanego na lekcji słownictwa dotyczącego omawianego zagadnienia.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują z Exercise 9 (Sprawdź się): Hydroponic plant cultivation: the system of the future or a futuristic pipe dream? Write an essay in which you will discuss: • the benefits of hydroponic plant cultivation; • potential challenges or problems of the system. Use between 200 and 250 words.
Materiały pomocnicze:
Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wykorzystując ilustrację interaktywną z e‑materiału, uczniowie przygotowują listę 10–12 pytań do jej treści. Na kolejnej lekcji, po sprawdzeniu poprawności pytań, uczniowie zadają sobie wzajemnie pytania i na zmianę odpowiadają na nie.