Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Live Music! / Muzyka na żywo!
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, III.4, III.7, V.1, V.2, V.6, VII.4, VII.5, VII.8, VIII.3, XIII, X
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z muzyką graną na żywo, instrumentami oraz muzykami.
Uczeń potrafi opisać preferencje muzyczne.
Uczeń potrafi wymienić instrumenty typowe dla muzyki klasycznej.
Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić opinię na temat muzyki klasycznej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat muzyki i koncertów.
Uczeń rozwija wiedzę na temat muzyki klasycznej.
Uczeń kształtuje świadomość różnic między stylami muzycznymi i rodzajami koncertów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu; błąd jako narzędzie doskonalenia)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowanenauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na zdjęcia na początku sekcji Wprowadzenie i Przeczytaj. Pyta się klasy:
Have you ever been to a concert? If not, what kind of concert would you like to attend in the future?
What was the best/last concert you went to?
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazana osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Live Music is Life Itself i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w małych grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):
Do you attend live concerts? Why? / Why not?
Which type of live music do you prefer and why?
Po zakończeniu rozmów reprezentanci grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna)
Uczniowie zapoznają się kolejno z obiema ilustracjami interaktywnymi, a następnie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna):
Which of the instruments would you like to learn to play and why?
Which instrument seems difficult to play to you and why?
Wskazane osoby relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Uczniowie uzupełniają w parach Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Wskazana osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Prezentują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w parach i ustnie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się): Describe the picture using 4–5 sentences, then answer the two questions:
Do you like listening to classical music? Why? Why not?
Do you think classical music concerts are mostly for the older generation? Why? Why not?
Wskazane osoby prezentują opinie swoich rozmówców na forum klasy.
Alternatywnie: Uczniowie, pracując w parach, opisują jedynie zdjęcie z ćwiczenia, a na pytania odpowiadają w formie klasowej dyskusji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 4–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Recently you went to a classical music concert, which was a bit unusual. Write a letter to your British friend, and:
explain why you decided to go to this concert;
describe what was unusual about it;
express your opinion about classical music;
encourage your friend to take part in a similar event and ask them to write to you their opinion about it.
Na kolejnej lekcji praca domowa jest sprawdzana na forum klasy, a prace pisemne są zbierane do oceny indywidualnej.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą mapę pojęć ze słownictwem z dwuczęściowej ilustracji interaktywnej w e‑materiale. Na przyszłej lekcji oprowadzają partnerów z ławki po swoich mapach, tłumacząc swój tok myślenia w trakcie przygotowywania mapy.