Autorka e‑materiału: Daria Wieliczko

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Could Robots Do Your Job? / Czy zastąpi cię robot?

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, I.4, I.12, I.14, I.15, II.1, II.2, II.5, II.6, II.7, III.1, III.4, III.5, III.6, V.2, V.3, V.4, V.8, V.11, V.12, VII.4, VII.14

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń opisuje różne typy robotówi i ich zastosowanie.

  2. Uczeń umie opisać, czym jest nanotechnologia.

  3. Uczeń umie opisać zasadę działania pojazdów autonomicznych.

  4. Uczeń potrafi przeanalizować i przedstawić plusy i minusy zastosowania sztucznej inteligencji w przemyśle.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę na temat najnowszych technologii, zyskując świadomość stopnia ingerencji technologii w codzienne życie.

  2. Uczeń kształtuje świadomość perspektyw zawodowych oferowanych w technologicznie zaawansowanej rzeczywistości.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie „Will we live in peaceful coexistence?” i pyta:

  • When you hear the word „robot”, what is the first thought that comes to your mind?

  • Is it something positive or negative?

  • Do you think robots can be our friends or enemies? Will we live in peaceful coexistence?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do pracy z tekstem uczniowie łączą ilustracje z nazwami robotów w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Robots – Friends or Enemies? (Przeczytaj) i wybierają właściwe tytuły akapitów w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedź cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst Robots – Friends or Enemies? (Przeczytaj) i samodzielnie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Chętni odczytują odpowiedzi i uzasadniają je właściwymi cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 4 (Przeczytaj) i uzasadniają je odpowiednimi cytatami z tekstu.

  4. Nauczyciel zapisuje na tablicy zdanie z tekstu: „Whether we work in the office and perform, or whether we work in industry and do blue‑collar jobs, robots are slowly replacing us.”

    Następnie uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych dyskutują na temat: Do you agree with this statement? Why? Why not?

  5. W ramach przygotowania do pracy z materiałem dźwiękowym uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  6. Uczniowie słuchają wywiadu z naukowczynią i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie ponownie słuchają wywiadu i wybierają poprawne odpowiedzi w Exercise 34 (Plik audio). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Pracując w parach, uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie pracują w grupach trzy-, czteroosobowych. Tworzą listę zmian wywołanych przez nowe rozwiązania technologiczne, o których dowiedzieli się na lekcji, i dzielą je na pozytywne i negatywne (według własnej oceny). Po zakończeniu rozmów każda grupa ogłasza na forum klasy, która ze zmian technologicznych jest według członków tej grupy zdecydowanie pozytywna, a która zdecydowanie negatywna.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj) i Exercise 2–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You are writing to your friend from the United Kingdom about advantages and disadvantages of Artificial Intelligence and robots. In your email, write the following information:

  • what kind of robots do we already use and what robots do you think we will use;

  • the advantages of Artificial Intelligence;

  • the disadvantages of Artificial Intelligence.

Word limit: 50–120.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie mogą ponownie wysłuchać wywiadu z Dr Filmore i napisać odpowiedź na pytania: What is nanotechnology? How does it work? Give an example.