Autorka e‑materiału: Anna Lech

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Famous Landmarks / Miejsca warte zobaczenia

Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.2, V.4, V.5, V.6, VII.1, VII.4, VII.5, IX.1, IX.2

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z turystyką.

  2. Uczeń potrafi przygotować ulotkę zachęcającą turystów do odwiedzenia polecanego miasta.

  3. Uczeń poszerza wiedzę na temat miejsc wartych zobaczenia w czterech dużych metropoliach – Londynie, Nowym Jorku, Toronto i Sydney.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z turystyką.

  2. Uczeń rozwija zainteresowanie wielkimi miastami i ich atrakcjami turystycznymi.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowanenauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (film, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel, wskazując na zdjęcie na początku sekcji Przeczytaj i pyta uczniów: What is this landmark? Can you identify it? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Four Metropolises, a następnie dzieli klasę na cztery grupy (A, B, C, D). Każdej z grup przydziela fragment tekstu o jednej metropolii. Uczniowie zapoznają się z odpowiednimi fragmentami.

  2. Uczniowie pracują w czteroosobowych grupach (uczniowie A, B, C, D, zgodnie z podziałem na grupy z p.1) i dzielą się z kolegami/koleżankami z grupy informacjami na temat danego miasta. Pozostali uczniowie sporządzają notatki. Po wykonaniu zadania nauczyciel pyta uczniów na forum klasy, czego dowiedzieli się na temat poszczególnych miast.

  3. Uczniowie czytają cały tekst Four Metropolises, a następnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi na forum klasy.

  4. Uczniowie wyszukują w tekście nowe, kluczowe wyrażenia związane z tematem lekcji, zwracając uwagę na kontekst, w jakim zostały użyte. Porównują wybory w parach, a następnie wykorzystują wybrane słownictwo, pisząc krótką notatkę na temat czterech metropolii.

  5. Uczniowie w ramach przygotowania do pracy z filmem wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie oglądają materiał wideo (Film) i wykonują Exercise 3 (Film). Uzasadniają swoje odpowiedzi, odwołując się do treści filmu.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  8. Uczniowie ponownie oglądają nagranie i wykonują Exercise 4 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

Faza podsumowująca:

Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytania nauczyciela: Which of the four metropolises seems to be the best city to study/to live a peaceful and quiet life/to start a career in show business, etc.? Dyskutują w parach, po czym na forum klasy dzielą się wnioskami, argumentując odpowiedzi.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Prepare a leaflet about your favourite city or town. Write:

  • which city it is and where it is located;

  • what are the landmarks;

  • suggest an interesting activity for teenagers.

Your leaflet should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, w oparciu o film, uczniowie układają dziesięciowyrazową krzyżówkę ze słownictwem z nagrania.

Alternatywnie: uczniowie mogą wykonać na podstawie filmu plakat promujący wybrane miejsce. Mogą do tego użyć informacji z filmu, ale również zawrzeć inne ciekawostki na temat tego miejsca.