Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Luiza Kubalska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: My Head is Killing Me / Głowa mi pęka
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, II.1, II.5, III.1, III.4, IV.3, V.10, VIII.1, VIII.2, XI, XII, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi opisać swoje dolegliwości zdrowotne u lekarza.
Uczeń korzysta z czasu Present Perfect w celu opisywania dolegliwości, które zaczęły się w przeszłości i nadal trwają oraz porównuje zastosowanie czasów Present Perfect i Past Simple.
Uczeń tworzy list, w którym opisuje własne problemy zdrowotne oraz w jaki sposób zostały one rozwiązane.
Cele motywacyjne:
Uczeń opowiada o swoich problemach zdrowotnych oraz potrafi uzyskać porady u lekarza bądź farmaceuty.
Uczeń rozróżnia zastosowanie czasów Present Perfect (do opisywania sytuacji trwających od jakiegoś czasu) oraz Past Simple (do opisywania sytuacji z przeszłości)
Uczeń kształtuje przekonanie, że wizyta u dentysty nie musi być nieprzyjemnym doświadczeniem.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie lekarstw (Przeczytaj) i pyta uczniów, kiedy ostatnio byli chorzy i jak poradzili sobie z chorobą.
When was the last time you had a headache? I got ill last month….
What do you do when you have a headache? Lie down, take medication…...
What medication do you take? A painkiller.
Are painkillers safe?
Uczniowie wyszukują w wykreślance Exercise 1 (Przeczytaj) wyrazy związane z chorowaniem. Wskazana osoba wprowadza je na tablicę interaktywną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby przeczytali tekst o skutkach ubocznych leków, i wykonali Exercise 2 (Przeczytaj) – wybór tytułu tekstu.
Uczniowie samodzielnie uzupełniają właściwymi wyrażeniami zdania w Exercise 3 (Przeczytaj). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę interaktywną.
Uczniowie w parach odnajdują w tekście zdania zawierające określenia czasu (np. Even if it is not painful for a while…). Nauczyciel prosi, aby uczniowie powiedzieli, jakie czasy są w nich użyte (Past Simple i Present Perfect).
Uczniowie samodzielnie uzupełniają odpowiednimi wyrazami zasady gramatyczne w ćwiczeniu Exercise 4 (Przeczytaj). Następnie nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną i wyjaśnia zasadę stosowania czasów oraz użycia for/since, korzysta ze wskazówek z e‑materiału.
Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Sprawdzają ćwiczenie w parach i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wprowadza temat dotyczący wizyty u dentysty, pytając uczniów: How do you feel about going to the dentist? Are you panicking before entering the exam room, or are you quite relaxed? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio) i dopasowują wyrazy do odpowiednich kolumn. Trzech pierwszych uczniów przedstawia po jednej kolumnie.
Uczniowie decydują, czy zdania w Exercise 2 (Plik audio) są prawdziwe. Starają się uzasadnić odpowiedzi zapamiętanymi informacjami z nagrania.
Nauczyciel wyświetla grafikę gabinetu dentystycznego i informuje uczniów, że za chwilę wysłuchają rozmowy pomiędzy pacjentem a lekarzem. Prosi, aby uczniowie wysłuchali dialogu (Plik audio). Wskazane przez nauczyciela osoby lub ochotnicy identyfikują prawdziwe stwierdzenia z Exercise 3 (Plik audio).
Nauczyciel odtwarza plik audio po raz drugi i prosi uczniów o uzupełnienie zdań w Exercise 4 i 5 (Plik audio). Uczniowie wykonują ćwiczenia samodzielnie, a następnie porównują odpowiedzi w parach. Po czym nanoszą prawidłowe rozwiązania na tablicę interaktywną i w parach odczytują dialog.
Faza podsumowująca:
Uczniowie indywidualnie piszą do przyjaciela e‑maile zgodnie z poleceniem w Exercise 8 (Sprawdź się): Write a letter to your friend from England about a recent illness you had. Describe how you got sick and what helped you feel better. Write 100–150 words. Include the following:
why you are writing;
how you got sick;
what you did to recover;
what you plan to do after recovering.
Uczniowie odczytują teksty na forum zespołu klasowego.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Opcjonalnie: Nauczyciel prosi uczniów, żeby odszukali na ulotce leku przeciwbólowego, którego używają w przypadku bólu głowy, listę działań niepożądanych (side effects) i zapisali ją po angielsku lub żeby znaleźli tę listę w internecie i nauczyli się jej na pamięć.
Opcjonalnie: Uczniowie szukają w słownikach kolokacji (Webquest) przymiotników związanych z bólem głowy (throbbing mild etc.).
Materiały pomocnicze: Materiał audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie słuchają rozmowy z materiału audio i wymyślają 3 pytania do lekarza, które pacjent mógłby zadać na temat leczenia, symptomów, działań niepożądanych.