Autor e‑materiału: Konrad Gniazdowski

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Both Elizabeths / Obydwie Elżbiety

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, III.4, V.3, V.6, VII.7, VII.15, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo umożliwiające rozmowę na temat monarchii brytyjskiej.

  2. Uczeń potrafi opisać różne aspekty życia króla/królowej.

  3. Uczeń potrafi opisać i porównać życie królowych Elżbiety I i Elżbiety II za pomocą konstrukcji both, both of oraz as… as.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o historii Wielkiej Brytanii.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat historii korony brytyjskiej.

  3. Uczeń rozwija świadomość różnic kulturowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. konektywizm

  3. kognitywizm

  4. konstruktywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy/Webquest)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca w grupach

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla ilustrację z sekcji Przeczytaj i odwołuje się do wiedzy ogólnej uczniów, pytając, co wiedzą o władcach brytyjskich, a w szczególności o królowej Elżbiecie II.

  2. Uczniowie rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst It’s Good to Have a Queen Elizabeth i na forum klasy wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę. Uczniowie odpowiadają na pytanie: Do you think they were much alike?

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst It’s Good to Have a Queen Elizabeth, a następnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując właściwe fragmenty tekstu.

  3. Uczniowie uzupełniają tekst w  Exercise 4 (Przeczytaj) na urządzeniach mobilnych. Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel może wykorzystać zdjęcie z ćwiczenia i podać uczniom dodatkowe informacje na temat licznych nowinek technologicznych wykorzystywanych w przeszłości przez koronę brytyjską, takich jak transmisja telewizyjna z koronacji i wystąpienia radiowe królowej Elżbiety II, oraz zachęcić uczniów do odnalezienia w internecie i obejrzenia nagrań z owych przełomowych wydarzeń.

  4. Nauczyciel wyjaśnia zasady stosowania konstrukcji both, both of oraz as… as zgodnie z sekcją Gramatyka. Następnie uczniowie wykonują Exercise 5, 6 oraz 7 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

  5. Uczniowie pracują w parach i starają się przytoczyć wszystkie podobieństwa między królowymi Elżbietą I i Elżbietą II. Zapisują zdania, używając konstrukcji both, both of oraz as… as. Następnie prezentują zdania na forum klasy.

  6. W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną uczniowie wskazują w Exercise 1 (Gra edukacyjna) królów i królowe angielskie wśród portretów różnych monarchów. Nauczyciel może odwołać się do wiedzy historycznej uczniów i zapytać, co wiedzą o tych monarchach, lub przytoczyć kilka anegdot na temat każdej postaci.

  7. Nauczyciel dzieli uczniów na drużyny, z którym każda kolejno typuje reprezentanta do odpowiedzi na pytania z gry (Gra edukacyjna). Po przejściu wszystkich poziomów gry, wygrywa drużyna, która uzyskała najwyższą liczbę punktów (za każdą prawidłową odpowiedź drużyna uzyskuje jeden punkt. Następnie, uczniowie samodzielnie odpowiadają jeszcze raz na pytania z gry na urządzeniach mobilnych.

  8. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Gra edukacyjna). Wyznacza kolejne osoby do wybrania wyrazów w zdaniach i odczytanie kompletnych zdań na forum klasy.

  9. Uczniowie łączą początki zdań z ich odpowiednim zakończeniami w Exercise 3 (Gra edukacyjna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  10. Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 4 (Gra edukacyjna) i podają odpowiedzi na forum klasy.

  11. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Gra edukacyjna):

  • Why was Queen Elizabeth photographed growing vegetables at Windsor Castle?

  • Why did Queen Elizabeth return to England from South Africa?

  • Why did Queen Elizabeth allow for her sister to divorce?

  • Why did people turn their backs on the Royal Family?

  • Who addressed the nation when Queen Elizabeth grieved her husband?

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie pracują w niewielkich grupach i wspólnie tworzą wpis na blog według instrukcji w Exercise 9 (Sprawdź się): Together with your class, you are creating an English language project – a blog about the favourite rulers of modern teenagers. Write a note and describe your favourite king or queen. Your text should be between 50 and 120 words long and contain the following elements:

  • the name of the monarch and the reason why you respect him/her;

  • a description of one event that happened during his/her reign;

  • a recommendation for a source in which you can learn more about him/her.

Pracę poprzedzają dyskusją i sporządzeniem notatek (oraz poszukiwaniem dodatkowych informacji, np. w internecie). Nauczyciel pomaga uczniom w doborze słownictwa i konstruowaniu wpisu. Na koniec grupy prezentują prace na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie pisemnie odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
    - Why was the reign of Elizabeth I a difficult period for Britain?
    - What kind of person was Elizabeth II?

Materiały pomocnicze: brak

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Stosując słownictwo z gry edukacyjnej oraz pozostałych treści materiału uczniowie tworzą kartkę z pamiętnika królowej Elżbiety II (50 wyrazów), w pierwszej osobie liczby pojedynczej, używając czasu teraźniejszego i przeszłego. Wcielając się w królową Elżbietę II, uczeń opisuje „swoje” podobieństwo do Elżbiety I, używając konstrukcji both, both of oraz as... as.