Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: The Virtual World / Wirtualny świat

Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.7, I.12, III.1, III.2, III.3, III.4, III.5, III.6, III.7, V.1, V.2, V.3, V.6, V.8, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z rzeczywistością wirtualną.

  2. Uczeń umie wypowiadać się na temat kwestii związanych z rzeczywistością wirtualną oraz przyszłości e‑biznesu.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat różnych aspektów rzeczywistości wirtualnej.

  2. Uczeń kształtuje zrozumienie istoty rzeczywistości wirtualnej, jej blasków i cieni.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowanenauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie Alibaba virtual store i pyta uczniów: What is a virtual store? Do you enjoy shopping online? Why?/ Why not? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What do you know about virtual reality? Uczniowie dzielą się wiedzą na forum klasy.

  2. Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy A, B, C, D i każdej z grup przydziela jeden fragment tekstu (How VR Works, The Dangers of VR, How VR is Used, Virtual Shopping). Każda z grup z wykorzystaniem słownika i ewentualną pomocą nauczyciela opracowuje przydzielony fragment, wybierając najistotniejsze informacje i przygotowując się do ich streszczenia.

  3. Uczniowie tworzą nowe grupy (w taki sposób, że w każdej grupie znajduje się uczeń z grupy A, B, C, D) i dzielą się informacjami przeczytanymi w przydzielonych fragmentach.

  4. Pozostając w grupach, uczniowie czytają cały tekst, a następnie wykonują Exercise 23 (Przeczytaj).

  5. Uczniowie w parach ustalają rodzaj sklepu wirtualnego, który wspólnie odwiedzą w ćwiczeniu wizualizacyjnym, np.: sklep odzieżowy. Następnie zamykają oczy i wspólnie „wchodzą” do wirtualnego sklepu. Opowiadają sobie co widzą, słyszą lub przymierzają. Na koniec, chętni opowiadają na forum klasy o swoim doświadczeniu.

  6. Uczniowie ponownie czytają tekst, a następnie wykonują Exercise 4–6 (Przeczytaj).

  7. Nauczyciel wyświetla zdjęcie otwierające sekcję multimedium. Uczniowie najpierw rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Mapa pojęć) i nanoszą rozwiązanie na tablicę, a następnie w niewielkich grupach odpowiadają na pytanie: What do you think virtual reality will bring when it comes to furniture/accessories/makeup/decoration/tourist shopping?Uczniowie metodą „burzy mózgów” gromadzą pomysły na temat przyszłości każdej z gałęzi handlu, a potem przedstawiają pomysły na forum klasy.

  8. Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć, którą nauczyciel wyświetla na tablicy i porównują, które z ich własnych pomysłów z pkt. 7 znajdują odzwierciedlenie w treści mapy.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 2‑5 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

Uczniowie ponownie wykonują ćwiczenie wizualizacyjne z pkt. 5 fazy realizacyjnej. Tym razem, wybierają sklep z jednej z branż wymienionych w mapie pojęć np.: makeup. Mogą „odwiedzić” wirtualny sklep jako para konsumentów, lub wcielić się role kupującego i wirtualnego asystenta zakupów.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Write an email to a friend from England about the new VR shop that you visited online. In the email state:

  • inform what products the shop sells;

  • describe how you can try products;

  • explain whether you liked the experience and why/why not.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, na podstawie mapy pojęć, uczniowie przygotowują w parach prezentację (3 slajdy) na temat przyszłości e‑biznesu, w którym odniosą się do większości aspektów przedstawionych w mapie. Polecenie: Study the mind map and prepare a three‑slide presentation on the future of e‑business. Address most of the issues presented in the map.