Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Marta Hilgier
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: Język angielski
Temat zajęć: Would You Like to Work from Your Bedroom? / Czy podobałaby ci się praca z własnej sypialni?
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.4, I.12, II.2, II.5, III.1, III.4, III.6, V.8, VI.15, VIII.1, VIII.2, VIII.3, VIII.4, IX.2, XI, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z pracą zdalną.
Uczeń potrafi opisać cechy osoby, dla której praca zdalna jest dobrym rozwiązaniem.
Uczeń potrafi wymienić sytuacje, w których praca zdalna jest możliwa i/lub konieczna.
Uczeń tworzy wypowiedzi ustne i pisemne na temat wad i zalet home office.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat sposobów organizowania własnego czasu pracy.
Uczeń kształtuje świadomość wagi higieny pracy i balansu pomiędzy pracą i życiem prywatnym.
Uczeń kształtuje świadomość własnych preferencji, możliwości i ograniczeń związanych z kwestią pracy zdalnej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście);
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części);
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu).
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica multimedialna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: You all (probably) know the experience of online classes. Do you like studying online? Why? Why not?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie układają puzzle w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Does your online school day look like this? – pyta nauczyciel, a uczniowie odpowiadają.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst o pracy online i samodzielnie wybierają właściwy tytuł dla tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają wybór cytatami z tekstu.
Nauczyciel powtarza wybrany przez uczniów tytuł z Exercise 2 (Przeczytaj), zwracając się do klasy pytaniem: What about you? Are you suited to be a digital nomad? Po czym uczniowie, pracując w grupach trzy-, czteroosobowych, rozmawiają i używając informacji z tekstu, odpowiadają na pytania z Exercise 3 (Przeczytaj):
1. Why has working remotely grown in popularity recently?
1. Who can take advantage of the home office?
1. What kind of people find the idea of a virtual office unappealing?
1. What jobs can never be done by computers and why?
Po zakończeniu rozmów uczniowie dzielą się przemyśleniami na forum klasy.
Uczniowie czytają tekst raz jeszcze i samodzielnie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Odczytują wyrażenia i ich definicje na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie uzupełniają w parach Exercise 5 (Przeczytaj) i chętna osoba czyta tekst na forum klasy, a inna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają prezentację multimedialną, a następnie porządkują nagrania w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają prezentację ponownie. Pracują w parach i wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w parach Exercise 5 (Prezentacja multimedialna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w parach i rozmawiają na temat wad i zalet pracy i nauki zdalnej. Następnie wykonują ulotkę informacyjną zawierającą zebrane informacje, a następnie prezentują ją klasie. Jeśli nauczyciel zadecyduje, żeby ulotkę wykonali w ramach pracy domowej, prosi o podsumowanie dyskusji w parach na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–8 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się):
You have recently talked about different aspects of working remotely in your career counselling classes. Write an email to a friend in which:
- give two reasons why why many people decide to work remotely these days;
- list one advantage and one disadvantage of working remotely;
- explain why you would or wouldn’t like to be a digital nomad;
- express your opinion about the future of working remotely.
Your email should have 100‑150 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej lub pracy w parach na lekcji uczniowie na podstawie treści prezentacji multimedialnej zapisują w postaci ulotki informacyjnej wady i zalety pracy zdalnej. Na kolejnej lekcji lub (jeśli praca wykonywana była w parach podczas lekcji) po wykonaniu ulotki, prezentują efekty swojej pracy na forum klasy.