Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz

Autor

Learnetic SA

Temat zajęć

Atmosfera Ziemi i jej znaczenie

Grupa docelowa

szkoła ponadpodstawowa, klasa I (zakres rozszerzony)

Ogólny cel kształcenia

  • umiejętność scharakteryzowania atmosfery pod względem jej budowy i składu;

  • umiejętność wyjaśniania procesów zachodzących w przypowierzchniowej warstwie atmosfery: chmur, opadów i osadów atmosferycznych

Kształtowane kompetencje kluczowe:

1. porozumiewanie się w języku ojczystym;

5. umiejętność uczenia się;

Cele (szczegółowe) operacyjne

Uczeń:

  • wymienia gazy wchodzące w skład powietrza atmosferycznego;

  • wyszczególnia i charakteryzuje warstwy, z jakich zbudowana jest atmosfera;

  • wyjaśnia, co jest przyczyną zróżnicowania temperatury powietrza;

  • omówia znaczenie warstwy ozonowej dla życia na Ziemi.

Metody kształcenia

  • metoda asymilacji wiedzy: pogadanka

  • metoda oglądowa: film

  • metoda programowana: praca z użyciem programów komputerowych

  • metoda problemowa: obserwacja

Formy organizacji pracy:

  • indywidulana

  • zbiorowa

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

  1. Przywitanie uczniów i przedstawienie tematu lekcji.

  2. Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Co to jest atmosfera? Dlaczego uważamy, że atmosfera ziemska jest ważna? Uczniowie starają się odpowiedzieć na pytania nauczyciela

Faza realizacyjna

  1. Nauczyciel zaprasza uczniów do okna i prosi, aby wymienili zjawiska pogodowe jakie właśnie widzą (np. chmury, opady, rosa, szron).

  2. Nauczyciel pyta uczniów, czy umieją wytłumaczyć jak powstają zjawiska, które zaobserwowali za oknem. Uczniowie starają się wytłumaczyć kolejne etapy powstawania różnych zjawisk atmosferycznych.

  3. Nauczyciel pyta uczniów: W której warstwie zachodzą zjawiska pogodowe? Czy znają nazwy innych warstw atmosfery i czy potrafią podać ich cechy charakterystyczne? Nauczyciel rozdaje uczniom schemat z warstwami atmosfery (załącznik: karta pracy), który po projekcji filmu uczniowie będą uzupełnić.

  4. Nauczyciel zaprasza uczniów do wspólnego obejrzenia filmu pt.: Atmosfera Ziemi i jej znaczenie.

  5. Po scenach filmu, w których omawiane są warstwy atmosfery nauczyciel na chwilę przerywa projekcję, a uczniowie w odpowiednich miejscach schematu wpisują nazwy warstw atmosfery i charakteryzujące je wartości.

  6. Po zakończeniu filmu nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy. Następnie rozdaje im kartki oraz przydziela nazwę zjawiska (chmura, deszcz, grad, inwersja temperatury) którego proces powstawania, w postaci schematu, trzeba będzie narysować na podstawie informacji zawartych w filmie.

  7. Następnie nauczyciel zbiera rysunki od uczniów i robi losowanie, każda grupa otrzyma schemat narysowany przez inną grupę, dla którego wykonuje charakterystykę.

  8. Uczniowie (przedstawiciele każdej grupy) odczytują wykonane przez siebie opisy.

Faza podsumowująca

  1. Uczniowie w ramach przypomnienia wymieniają charakterystyczne elementy każdej z warstw atmosfery ziemskiej

  2. Uczniowie rozwiązują interaktywne ćwiczenia multimedialne.

Praca domowa

Na podstawie powszechnie dostępnych źródeł wymień rodzaje mgły i opisz okoliczności ich powstawania

RoFPiPuOBAl8I1
Załącznik. Karta pracy.
Źródło: LEARNETIC SA, licencja: CC BY 4.0.
mbd94ceb1984c06bf_1523531862898_0

Metryczka

Tytuł

Atmosfera ziemska i jej znaczenie

Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał się odnosi

3.1. Przyczyny zróżnicowania temperatury powietrza w różnych częściach świata

1. Jakie są najważniejsze składniki powietrza atmosferycznego?

2. Z jakich warstw zbudowana jest atmosfera?

3. Od czego zależy temperatura powietrza

Przedmiot

Geografia

Etap edukacyjny

szkoła ponadpodstawowa (zakres podstawowy)

Nowa podstawa programowa

III. Dynamika procesów atmosferycznych i hydrologicznych: pionowa budowa atmosfery, zjawiska i procesy w atmosferze, przestrzenne zróżnicowanie elementów klimatu, strefy klimatyczne i typy klimatów, ruchy wody morskiej, źródła i wody podziemne, ustroje rzeczne, typy jezior.

Uczeń:

1) wykazuje związek między budową atmosfery, a zjawiskami i procesami meteorologicznymi;

7) dostrzega prawidłowości w rozmieszczeniu zjawisk i procesów atmosferycznych.

Kompetencje kluczowe

1. porozumiewanie się w języku ojczystym;

5. umiejętność uczenia się.

Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia

Po zapoznaniu się z e‑materiałem uczeń:

  1. opisuje budowę i skład atmosfery ziemskiej

  2. wyjaśnia powstawanie zjawisk atmosferycznych w przypowierzchniowej warstwie atmosfery

  3. podaje przyczyny zróżnicowania wysokości troposfery na kuli ziemskiej

  4. wyjaśnia znaczenie warstwy ozonowej dla życia na Ziemi

Powiązanie z e‑podręcznikiem

http://www.epodreczniki.pl/reader/c/148602/v/52/t/student-canon/m/iPJYLMph3M#iPJYLMph3M_d5e215