Autorka e‑materiału: Agnieszka Magoń

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Dead Malls / Martwe centra handlowe

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, II.2, II.3, II.5, III.1, III.4, III.5, III.6, V.2, V.3, V.5, V.6, V.9, VII.4, VII.5, VII.13, VII.14, VII.15, VIII.1, X, XII, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z zakupami w centrach handlowych.

  2. Uczeń potrafi za pomocą konstrukcji used to porównać własne dawne i obecne nawyki konsumenckie.

  3. Uczeń opisuje wygląd czynnych i „martwych” centrów handlowych.

  4. Uczeń wymienia zagrożenia dla funkcjonowania centrów handlowych w przyszłości.

  5. Uczeń potrafi opowiadać o przeszłych i obecnych tendencjach w branży handlowej w USA i w Polsce, stosując struktury used towould.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zakupów, centrów handlowych i ich społecznie zmieniającej się roli.

  2. Uczeń rozwija świadomość ekonomicznych i demograficznych źródeł przemian urbanistycznych, a tym samym lepiej rozumie swoje otoczenie.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie, praca z audiobookiem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie na początku sekcji Przeczytaj i pyta:

  • Can you imagine life/the world/your city without shopping malls? (w zależności od miejsca zamieszkania ucznia)

  • How have they changed during your lifetime?

  • What is the difference between old shopping malls and those that are created more recently?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Opowiadają też, w jaki sposób spędzają czas w centrach handlowych (jeśli mają do nich regularny dostęp) i czy częściej chodzą na zakupy, czy kupują online.

  2. Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą lub domyślają się, czym są tytułowe ghost malls (Przeczytaj). Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie czytają tekst Ghost Malls. Na forum klasy podają definicję ghost malls i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi pod względem logicznym i składniowym.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytanie 3 z Exercise 4 (Przeczytaj): Do you agree with the prediction in the last sentence that without necessary changes, shopping malls will disappear? Why?/Why not? Po zakończeniu rozmów na forum klasy relacjonują wnioski.

  4. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na dowolne zdania z tekstu, w których została wykorzystana struktura used towould, i prosi o przetłumaczenie ich na polski. Objaśnia zastosowanie obu struktur i różnice między nimi, robi to według instrukcji w e‑materiale.

  5. Uczniowie sprawdzają poziom zrozumienia gramatyki, wykonując Exercise 56 (Przeczytaj), które następnie sprawdzają na forum klasy.

  6. Uczniowie ćwiczą struktury would/used to, rozmawiając w parach na temat swoich dawnych przyzwyczajeń związanych z obszarami tematycznymi: food, ways of spending free time, shopping habits. Po zakończeniu rozmów porównują przyzwyczajenia konsumenckie na forum klasy.

  7. W ramach przygotowania do pracy z audiobookiem uczniowie wykonują Exercise 1 (Audiobook).

  8. Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 2 (Audiobook), odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  9. Uczniowie ponownie słuchają nagrania, po czym przywołują na forum klasy wszystkie fakty na temat historii centrów handlowych, jakie zapamiętali z audiobooka: What facts from the history of shopping malls in the US and Poland were mentioned in the material?

Faza podsumowująca

  1. Uczniowie samodzielnie uzupełniają Exercise 3 (Audiobook) i odczytują poszczególne zdania na forum klasy, literując wpisane wyrazy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie rozmawiają w grupach trzy-, czteroosobowych, odpowiadając na pytania z Exercise 4 (Audiobook):

  • In your opinion, why is e‑commerce such a threat to shopping malls?

  • In your opinion, which of the described possibilities of what may happen to dead malls would be the best and why?

Przedstawiciele grup podsumowują dyskusję na forum klasy.

Praca domowa

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have just learnt about the phenomenon of dead malls. On your blog, write an entry of 100–150 words and:

  • describe how you learnt about dead malls;

  • explain what they are and why they became dead malls;

  • express your preference about their possible fate;

  • ask the readers about their opinion on the subject.

Materiały pomocnicze Audiobook z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium

W ramach pracy domowej uczniowie analizują treść audiobooka i piszą streszczenie historii przemian centrów handlowych. Wypowiedź powinna liczyć od 100 do 150 wyrazów, należy w niej użyć struktury used to i słownictwa z e‑materiału.