Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Ewelina Kędzierska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Dlaczego na Księżycu skacze się wyżej niż na Ziemi? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: III. Grawitacja i elementy astronomii. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: IV. Grawitacja i elementy astronomii. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | ISBE |
Metody nauczania: | merytoryczna dyskusja wprowadzająca, obserwacja, doświadczenia, podsumowująca rozmowa kierowana |
Formy zajęć: | - praca w parach, |
Środki dydaktyczne: | tablica multimedialna / rzutnik |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel zaciekawia uczniów tematem – efekt ten może uzyskać poprzez opowiedzenie uczniom, jak wyglądają załogowe loty kosmiczne bądź pokazanie filmu obrazującego tego typu eskapady (np. Zobacz historyczny moment lądowania na księżycu! [Armstrong - człowiek z Księżyca] dostępny na kanale National Geographic na youtube.com [online: https://www.youtube.com/watch?v=gd08emOr‑vU]). Nauczyciel rozpoznaje wiedzę wyjściową uczniów w kontekście realizowanego tematu oraz nawiązuje do tej wiedzy w merytorycznej dyskusji wprowadzającej. Nauczyciel zadaje uczniom pytania na temat sił działających na człowieka stojącego na powierzchni Ziemi oraz zasady zachowania energii. | |
Faza realizacyjna: | |
• Konstruowanie wiedzy z zakresu nowego tematu: • Kolejny etap lekcji obejmuje rekonstruowanie wiedzy uczniów: | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel przeprowadza z uczniami rozmowę, podczas której omawiają rozwiązywane w trakcie lekcji zadania. Dodatkowo powinien sprowokować uczniów do wskazania problemów napotkanych w czasie samodzielnej pracy. | |
Praca domowa: | |
Zadaniem uczniów jest zapoznanie się z dołączonym do niniejszego e‑materiału filmem samouczkiem w celu utrwalenia omawianych zagadnień. Dodatkowo uczniowie powinni rozwiązać dwa wybrane przez nauczyciela zadania z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Film samouczek może być wykorzystany w pracy samodzielnej ucznia na lekcji. |