Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Jarosław Krakowski |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Półprzewodniki typu p |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: VIII. Prąd elektryczny. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | IBSE (Inquiry‑Based Science Education - nauczanie/uczenie się przedmiotów przyrodniczych przez odkrywanie/dociekanie naukowe) |
Metody nauczania: | - burza mózgów, |
Formy zajęć: | - praca w parach, |
Środki dydaktyczne: | animacja, ilustrująca wpływ domieszek typu p na koncentrację nośników prądu, zestaw zadań, rzutnik z dostępem do internetu. |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Pytania nauczyciela: 2. Jakie nośniki prądu występują w półprzewodnikach i jak powstają? | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel objaśnia, wykorzystując multimedia, dlaczego wprowadzenie domieszek powoduje wzrost liczby nośników prądu i zmniejszenie oporu elektrycznego półprzewodników. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie rozwiązują zadania: 1‑4 z zestawu ćwiczeń w celu zweryfikowania osiągniętej wiedzy. Nauczyciel pełni rolę doradcy, obserwuje i kontroluje pracę uczniów. | |
Praca domowa: | |
Zadania 5‑8 z zestawu ćwiczeń w celu powtórzenia i utrwalenia zdobytych na lekcji wiadomości. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Animacja może być wykorzystana przy powtórzeniu wiadomości i realizowaniu innych tematów z zakresu półprzewodników. |