Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Byliniak

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: How to Be Safe Online? / Jak być bezpiecznym w sieci?

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, II.5, III.4, V.2, VII.11, VIII.2, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń rozszerza zasób słownictwa z zakresu cyberbezpieczeństwa.

  2. Uczeń wymienia sposoby na zachowanie bezpieczeństwa w sieci.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje świadomość zagrożeń bezpieczeństwa związanych z używaniem internetu.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat zachowania bezpieczeństwa w sieci.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne ( ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne ( domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (film, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: How often do you change your password? What is a safe password? Uczniowie odpowiadają zgodnie z posiadaną wiedzą.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst How to be safe online!, a następnie indywidualnie wybierają poprawne odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj) i podają je na forum klasy. Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na właściwe fragmenty tekstu.

  2. Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i wykonują Exercise 34 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  3. Uczniowie, pracując w parach, realizują ustnie Exercise 5 (Przeczytaj). Odpowiadają na pytania:

  • What does Olivia do to be safe online? Name one thing.

  • What does Josh do to be safe online? Name one thing.

  • What does Martha do to be safe online? Name one thing.

  1. W ramach wprowadzenia do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę.

  2. Uczniowie oglądają film, a następnie wykonują Exercise 2 (Film). Odpowiedzi odczytują na forum klasy i starają się je uzasadnić.

  3. Uczniowie pracują w parach i wykonują Exercise 3 (Film).

  4. Uczniowie ponownie oglądają film, po czym redagują wpis na blog zgodnie z poleceniem z Exercise 4 (Film). Odczytują prace na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie pracują w parach i wykonują Exercise 6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie w parach odpowiadają na pytanie z Exercise 7 (Sprawdź się): What do you do to be safe online? Nauczyciel może też poprosić uczniów o podanie na forum klasy sposobów na bezpieczeństwo w sieci – zapisuje wszystkie pomysły dzieci na tablicy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–5 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie pisemnie odpowiadają na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend from England doesn’t know how to be safe online. Send him/her an email in which you::

  • tell him/her why online safety is important;

  • describe things he/she should do to be safe online;

  • explain what you do to be safe online.

Write 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie zapisują porady z filmu, uporządkowane w Exercise 3 (Film), w formie pełnych zdań. Do każdej porady dodają uzasadnienie.