Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Sustainable Transport / Zrównoważony transport

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, I.12, II.2, II.4, III.1, III.4, V.1, V.2, V.4

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące zrównoważonego transportu.

  2. Uczeń potrafi zredagować wpis na blog o wybranym środku zrównoważonego transportu.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat zrównoważonego transportu.

  2. Uczeń wzbogaca wiedzę na temat zrównoważonego transportu.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (film, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pisze na tablicy sustainable transport i prosi uczniów o zdefiniowanie/wyjaśnienie tego terminu. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują w parach Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Sustainable Transport i udzielenie odpowiedzi na pytanie: According to the paragraph, what is the role of cars nowadays? Uczniowie czytają fragment i odpowiadają na pytanie na forum klasy.

  2. Uczniowie pracują w czteroosobowych grupach. Każdy z członków grupy zapoznaje się z jednym z czterech pozostałych fragmentów tekstu. Następnie w zespołach uczniowie relacjonują sobie ponownie treść poszczególnych fragmentów tekstu. Na koniec nauczyciel prosi uczniów o podzielenie się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegów/koleżanek.

  3. Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  5. Uczniowie wykonują w parach Exercise 45 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  7. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą ułożyć własne zdania z wyrażeniami z zadania związane z tematem lekcji.

  8. Uczniowie oglądają film, a następnie wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Film). Sprawdzają odpowiedzi w parach i na forum klasy. Ponadto mogą rozwinąć każdy pomysł o dodatkowe informacje z treści filmu.

  10. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  11. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Film). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): There was an event at your school promoting sustainable means of transport organised by local authorities. In your email to an English friend:

  • inform him/her when and where the event took place;

  • tell him/her what attractions there were;

  • suggest what teenagers can do in order to support sustainable transport.

Sign as XYZ. Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, wykorzystując film z e‑materiału, uczniowie przygotowują wypowiedź ustną na temat zrównoważonego transportu adresowaną do młodszych kolegów. Dzielą się w niej istotnymi informacjami z filmu dotyczącymi zagadnienia. 
Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w parach. Uczeń A rozpoczyna wypowiedź, a uczeń B (wcielający się w rolę młodszego kolegi/ młodszej koleżanki) jest odbiorcą wypowiedzi (może zadawać uczniowi A pytania dotyczące tematu). W połowie zadania uczniowie zamieniają się rolami.